Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníIntriky krvavého Říma

06.05.2006   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příběh cílevědomé Agrippiny, dcery osvoboditele Říma Germanika, plný vražd, intrik a nekonečné touhy po moci. Kniha Domina z pera Paula Dohertyho.

Paul Doherty vydává v nakladatelství Metafora další knihu, protentokrát z dob starověkého Říma. Autor, rodák z Middlesboroughu, má za sebou studia historie na dvou prestižních universitách (Liverpool a Oxford) a starověký svět je jeho oblíbeným námětem. Doposud se věnoval v cyklu detektivek Egyptu, Domina je „krokem dál“ ve starověkých inspiracích. Zasvěcenou fascinaci historií lze v knize rozpoznat na líčení každodenních událostí. Domina představuje tedy nejen napínavý životní příběh, ale zároveň i hezky podanou exkursi do historie.

Děj se začíná odvíjet od posledního zvratu, násilné smrti hlavní hrdinky. Její nejvěrnější přítel a služebník Parmenon se stává vypravěčem celého příběhu, svého životního osudu, který se odvíjel společně s osudy Dominy Agrippiny. Z šestnáctileté dívky vidí vyrůstat Parmenon dospělou ženu, stále se zdokonalující ve spřádání intrik a trávení svých nepřátel. Muži, kteří představují pro Agripinnu pouze cestu k moci, nemají ve vínku dlouhý život a Parmenon, který svou paní bezelstně miluje, se tak stane tím jediným a posledním jejím přítelem. Tiberius, Caligula i Claudius, císaři, jejichž smrt zosnovala, aby zachránila sebe samu před jejich vražednou náladovostí, se mají stát schůdky k vládě nejen pro ni, ale hlavně pro jejího syna Nerona. Ve snaze dát synovi nejlepší vzdělání, najme Agrippina Senecu, prohnaného a úskočného filozofa, který je dost mazaný na to, aby dokázal mezi matku a syna vrazit klín nevraživosti. Parmenon pak musí pozorovat, jak se z neohrožené ženy chladné logiky stává ponížená matka, jejíž jedinou, ale tu nejhrůznější slabost, tvoří právě její dospívající syn.

Domina není detektivní knížkou v pravém slova smyslu, neboť vraha známe již od začátku. O to zajímavěji ale působí průběh děje a utváření postav, vedoucí k tragickému konci. Prostředí Starého Říma autor ztvárnil se vší precizností a knížka je psána čtivě. Místy styl připomíná Waltariho, aniž by ale dosáhl jeho kvality.
Paul Doherty stvořil příjemně se čtoucí knížku, která neobsahuje ani složitý sloh, ani děj. Snaha o realismus založená na jeho studiích starověké římské epochy vyzdvihá knížku z průměrných románů o stupínek výše a ač bude mé doporučení vzhledem k místy brutálnímu obsahu znít zvláštně, považuji tuto knihu za vhodnou ke čtení před spaním.

Paul Doherty: Domina
vydalo nakladatelství Metafora

překlad: Jiří Martínek
ISBN 80-86518-74-4

Zdroj fotografie: www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s