Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPíseň gladiátora

07.05.2006   Radek Dolanský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Knihu "Píseň gladiátora" bych zařadil jako detektivní historický román. Odehrává se konkrétně v Římě roku 313, tedy již v soumraku své slávy. Autor používá k vykreslení prostředí tak sytých barev, že čtenáři nečiní problémy vniknout do děje a prožívat příběh přímo mezi zúčastněnými postavami.

Nastává období, kdy se vládnoucí císař Konstantin a jeho matka Helena Augusta snaží oficiálně zavést novou víru – křesťanství. Jsou to teprve čtyři léta poté, co císař Dioklecián pořádal čistky a popravoval tisíce křesťanů. Proto se mnohým záměry císařské rodiny nelíbí a před námi se začíná odvíjet příběh plný intrik, vražd a zrady, ale i lásky a nenávisti.
Zároveň s hlavní osou příběhu se knihou prolíná příběh gladiátora Murrana a jeho přítelkyně Claudie. Tato drobná dívka je i nejúspěšnější špionkou, jak se tehdy tajní agenti nazývali „Agentes in Rebus“, samotné císařovny Heleny. Příběh se rozvíjí v několika rovinách, jejichž skloubení vyznívá vysoce profesionálně, takže čtenář má stále dokonalý přehled o tom, kde se v dané chvíli nalézá. Proto se může bez problémů při gladiátorských zápasech, jejichž krutost se autor nijak nesnaží zmírňovat, probírat v císařské lóži - a cítit narůstající napětí mezi dvěmi křesťanskými frakcemi. Pohanům se jeví téma rozporů zcela nepochopitelné. Jde o rozhodnutí, zda Ježíš, tedy člověk, může být roven Bohu. Proto se Konstantin rozhoduje, že mluvčí znesvářených frakcí pozve na své venkovské sídlo do vily Pulchra.
A zde se začínají dít velmi podivné věci. Za prvé se z vily ztratí meč, jímž údajně sťali apoštol Pavel. Krátce poté někdo zabil a brutálně zohavil zástupce jedné z křesťanských frakcí. Helena, císařovna Matka, povolává do vily svou agentku Claudii. Ta odjíždí velmi nerada, jelikož její přítel, gladiátor Murranus, se nachází v podezření, že se pokusil otrávit svého soupeře Spiceria. Napětí tedy narůstá na všech stranách, avšak žádné vysvětlení nepřichází. Claudia si neví rady. Císařovna zuří a když jsou ve vile zavražděni další dva kněží a vilu samotnou přepadne komando císaře Východu, Licinia rozezlena posílá Claudii zpět do Říma.
Zde opět dojde k vraždě, ale to už Claudia chápe…
"Píseň gladiátora" opravdu překvapí svým poutavým stylem. Jedná se o výbornou četbu pro odpočinek s dostatečným nábojem napětí. Navíc pro čtenáře, jež rádi cestují časem zpět lidskými dějinami, je kniha lahůdkou. Spokojenému čtenáři udělá kniha radost i za závěrečnou tečkou románu. Nachází se zde totiž nabídka dalších knih Paula Dohertyho, které již Metafora s.r.o. vydala. Takže vzhůru do historie!

 

Autor: Paul Doherty
Žánr: historický román
Paul Doherty – narodil se v anglickém Middlesboroughu. Vystudoval historii, a to hned na dvou univerzitách, v Liverpoolu a Oxfordu. Dnes bydlí poblíž Epping Forest a působí jako ředitel školy v Londýně.

Zdroj fotografie: www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0372 s