Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 6.3.2021, svátek má Miroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 505
Registrovaní čtenáři: 514
Publikovaných článků: 13027
Komentářů: 11221


MěřeníVarování před tajným literárním sponzorem

09.05.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pravý význam slova mecenáš podle slovníku cizích slov je ochránce, podporovatel umění a věd. Mecenášství coby podpora umění výborně fungovalo zvláště v minulosti. I v Čechách bychom našli řadu štědrých mecenášů, jako zářný příklad uvedu jméno architekta Josefa Hlávky. Díky finančním injekcím bohatých lidí se mohl rozvinout nejeden umělecký talent. Dnes žijeme v době, kdy movití občané raději přispějí na fotbalové družstvo než na rozvoj kultury.


Z toho pohledu by se mohla soukromá snaha jistého tajného mecenáše, anonymně podpořit vybraný literární projekt, vnímat pozitivně. Totiž tento pán pod přezdívkou tajný mecenáš nám poslal do redakce minulý týden e-mail s linkem na webovou stránku, v níž představuje svůj bohulibý čin, tj. dar 20000 Kč na vydání jedné sbírky povídek či románu. Samozřejmě naším redakčním úkolem se mělo stát šíření této zprávy. Než jsem tak učinila, stránku jsem si pochopitelně pročetla.
Už samotná „mluva“ webu a nepřehledné uspořádání podmínek k přijetí díla do pomyslného výběru mě nepřesvědčily o jeho serióznosti. Aby na jednom místě se autor dozvěděl, že může posílat jakoukoliv prózu a o kus dál narazil na poznámku – jen žádné scifi a fantasy - mně opravdu nepřipadá solidní. Téměř každý autor zná z literárních soutěží přesnou specifikaci požadavků k zaslání díla, nejednoznačné a měnící se podmínky vypovídají o rozkolísanosti mecenáše více než o jeho opravdové vůli někomu pomoci.

Nicméně než jsem celou záležitost odsoudila, obrátila jsem se na Jitku Splítkovou, publicistku a multimediální umělkyni s tím, aby se k věci vyjádřila. Sdělila mi následující: „Měla bych především obavu, že pan mecenáš možná jen sám hledá námět pro svou tvorbu, protože se mi zdá podivné, že mu mají prozaici posílat v „prvním kole“ v podstatě jednostránkový obsah díla, čímž úplně z počátku vypouští to, co může činit budoucí knihu zajímavou - její jedinečný a neotřelý literární styl, který z jedné stránky rozpoznat skutečně nelze.“

V případě tajného mecenáše mi vůbec vyvstalo na mysli více otázek– proč nekontaktoval kluby sdružující současné autory, proč si sám na internetu, kde koluje slušný počet zajímavých literárních děl, nevybral nějakého autora sám. Proč nezvolil formu reálné literární soutěže?
Mecenáš mi na mé otázky neodpověděl, proto jsem zeptala alespoň psycholožky Mgr. Novotné, jaký dojem pociťuje z prezentace mecenášovy iniciativy.
„Po zběžném prolistování webové stránky tajného mecenáše mě napadlo, že ze stylu promluvy k potenciálním příjemcům jeho podpory sálá touha manipulovat s druhými. Tito lidé jsou v podstatě v jeho moci, záleží pouze na něm, kdo od něj peníze dostane. A pro leckterého autora může být nedostižným snem vydat svůj román, který mu dosud leží v šuplíku, a najednou má možnost jej uskutečnit. Možná mecenáše spoutává představa toho, co jsou lidé ochotní podstoupit kvůli penězům. Na druhou stranu to může být ale jen chaotický člověk neschopný formulovat věcně a konstruktivně své myšlenky“, říká Mgr. Novotná.

Na dotaz, zda by Mgr. Novotná autorům doporučila zkusit štěstí u tajného mecenáše, dodává:
„Podstata mecenášství v obecném slova smyslu tkví v něčem jiném, a provádí se úplně odlišným způsobem. Našli bychom v minulosti leckterého malíře, jehož si vybral nějaký zámožný měšťan a svými penězi mu umožňoval svobodnou tvorbu. Malíř sice pociťoval vděk, ale ne na úkor vlastní důstojnosti, protože tato podpora probíhala ze strany mecenáše v úctě k talentu dotyčného umělce. Nejsem spisovatel, ale od známých vím o grantech Českého literárního fondu, tudíž bych každého autora před podobnými „mecenáši“ nejspíše varovala a doporučila jim přihlásit se do zmíněných grantových řízení, protože forma, jakou tajný mecenáš zvolil, se mi zdá velmi nešťastná. Výsledky své práce totiž mohu svěřit snad pouze projektu, k němuž mám důvěru.“

Tajného mecenáše jsem nakonec informovala o rozhodnutí nešířit jeho iniciativu mezi ostatní s uvedením všech zmíněných pochybností. Odepsal mi ve smyslu, že „mluvu“ webu a web celý tvořil s upřímností sobě vlastní a že to ani jinak neumí. Já mu to věřím. Právě proto by on sám měl zůstat, podle mého názoru, pro autory varováním.

Přesto pokud by někdo z vás čtenářů chtěl své štěstí u mecenáše zkusit, napište si do redakce pro kontakt.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Tajný mecenáš - 11.5.2006 - 20:30

Velmi seriózní
...napsat takovýhle komentář o neserióznosti, nechat dotyčného, byť anonymně, posoudit publicistce a - dokonce! - psycholožce. Neodpovědět na poslední odeslaný mail, místo toho zveřejnit toto - a a ani to dotyčnému neoznámit - odkaz jsem nalezl vyhledávačem.

Kromě toho přidejme ještě překroucení obsahu korespondence vedené mezi Tajným mecenášem a zdejší paní redaktorkou, která mi - narozdíl od svého tvrzení - nepoložila ani jednu otázku, takže mne ani nenapadlo, že chce odpověď na to, na co se údajně ptala.

Narozdíl od tohoto seriózního a důvěryhodného přístupu Webmagazínu Rozhledna, já na svém webu - jehož odkaz zde tedy neuvedu, když si to redakce tak nepřeje - odkaz na tento článek uvedu, ať si mohou návštěvníci udělat obrázek i z názoru paní publicistky a paní psycholožky.

S pozdravem, T.M.

Od: Martina Bittnerová - 12.5.2006 - 9:48

Tajný mecenáš - otázek jsem položila docela hodně. A na žádnou jsem nějakou věcnou odpověď nedostala. Ten problém tkví v nepochopení toho, co to znamená mecenáš. A co to znamená zveřejnění jasných a přehledných podmínek. Doporučuji se podívat zde do sekce Literární soutěže, jak vypadá zveřejnění podmínek.
Máte ale pravdu, že příště podobná avíza na redakčním mailu prostě smažeme, a nebudeme se k nim vůbec vyjadřovat.
Váš podnik bohužel nepůsobí absolutně seriózním dojmem, protože jak jste jistě zaregistroval, jiné akce, které slouží k podpoře mladé umělecké tvorby, celkem často propagujeme. A vítáme je. Jak jsem uvedla v článku, Vaši iniciativu bych uvítala v případě, že by jste zvládl nabídku zpracovat poněkud konstruktivnějším způsobem. Ale samozřejmě jiné otázky zůstávají- proč jste nekontaktoval spisovatelské organizace, kluby nezavedených autorů - sama vím minimálně o pěti, mnohdy tam najdete autory skutečně skvostné a knižně nepublikované. Navíc jste se mohl spojit i s nějakou renomovanou literární soutěží-jejími organizátory a vybranému soutěžícímu autorovi nabídnout tu cenu. Určitě by to ocenili. Tím by navíc Váš podnik získal na serióznosti, a myslím, že by skvěle splnil svůj účel. Způsob, jaký jste zvolil, totiž prvoplánově nebudí důvěru a budit ani nemůže, nebo myslíte si, že někoho osloví to, když mu v podstatě anonymně pošlete link na svůj web, kde nabízíte 20 000 Kč. Jaké dáváte autorovi záruky, že nikdo další nezneužije jeho námětu apod.? To jsou velmi citlivé věci, a zvláště v dnešní době internetu. Je škoda, že jste na ně nějak zapomněl...

Od: Tereza - 12.5.2006 - 11:22

???
Nechápu. Kde se vzalo, že mluva webu je nedůvěryhodná a podmínky nepřehledné? Já s tím žádný problém nemám. Ani se zadáním (nejdříve obsah) ne - připadá mi to, vzhledem k běžnému vnímání literatury, jako naprosto normální.
I paní psycholožka mi přijde, lidově řečeno, mimo mísu. Každá soutěž je postavena tak, že zadavatel určí podmínky, podle kterých stanoví vítěze. Co je na tom, probůh, manipulativního?

Od: Tereza - 12.5.2006 - 11:36

A ještě mimochodem,
jestliže "Pravý význam slova mecenáš podle slovníku cizích slov je ochránce, podporovatel umění a věd.", pak skutečně nechápu, co vede autorku článku k tvrzení, že Tajný mecenáš nechápe, co mecenášství je. Tvrdí, že hodlá podporovat umění. Čím se to liší od definice? Ničím.
Je jistě otazné, zda projekt budí / nebudí kvůli anonymitě důvěru, ale to je už trochu jiná pohádka. Chtělo by to neplést si kozu s vozidlem, a to ve více aspektech.

Od: Daniel - 12.5.2006 - 12:03

Terezko, pošleš mi pak výtisk? Bude to určitě něco hodně hardcore, že jo.-).
No jo taky stránku čet, trošku psychotický ne? To se radši usoutěžím k smrti, než todle. Mimochodem sem čet pár věcí o mecenáších, a vono se to fakt dřívávějc dělalo o hodně kultivovanějším způsobem. Todle je podle mě nesoutěžní soutěž, značně na hlavu, s rizikem,že mi někdo vyfoukne téma...Ale je fakt, že dokud nechce mecenáš číslo vobčanky a rodný číslo, tak je to vlastně legál...
Každýmu, co jeho jest, když někdo chce dělat nějakýmu psychotikovi šaška, ať ho dělá.
ps. Terezko už máš rolničky?

Od: Tereza - 12.5.2006 - 12:57

Jistě. Kultivovaněji. Asi jako soutěže při vzniku ND? Ty, co v nich někteří mohli odevzdávat návrhy po termínu a tak?
Knihu si vyrábět nehodlám, ni tímto způsobem, ni jinak - potištěného papíru je již na světě dost.

Když se vám líbí propadat panice a hledat důvody, proč vždycky musí být všechno špatně, čiňte tak. Je to vaše svaté právo. Ale argumentujte rozumně a oprávněně. To, co napsala Martina, rozumné a oprávněné není. Tady totiž stačilo někomu někde vykřiknout, že hrůza, zpronevěra, sodoma gomora, a už se pořádá hromadný hon na čarodějnice. A všichni kapříci v rybníčku jsou spokojení, jak na to zase vyzráli a mají se za štiky. Tož, přeju příjemný dravčí pocit.

Od: Tajný mecenáš - 12.5.2006 - 13:35

Odpověď
Milá slečno redaktorko: Otázka se pozná tak, že je na jejím konci otazník, nebo v případě nepřímé otázky tak, že je uvedena větou, která vyznivá jako vyjádření zájmu o vysvětlení. Takové věty ve Vaší poště neexistovaly, jen jste vyjádřila svůj názor a neptala se na můj. Nenapsala jste také ani jednu konkrétní námitku k podmínkám. Nezeptala jste se ani na to, proč jsem se nespojil se servery nebo se soutěžemi - odpověď by byla jednoduchá: Myslím, že nikdo by neměl zájem o neznámého anonymního dárce, který by se na jejich příspěvcích přiživoval. Záruky, které chcete, se zařizují z plných sil a brzy budou zveřejněny - a Vy to víte, tak proč to nezveřejníte? Jsem skutečně zvědav, zda budete dodatečně informovat i o tom, že vše proběhlo regulérně a čestně.

I Vám, i uživatelce Tereze děkuji za její vyjádření. Je z obou vidět, že názory se různí a že jde také o přístup. A je mi líto, že ve Vašem případě, paní redaktorko, bohužel plný nesolidnosti, polopravd a překrucování, což si já jako anonym nemohu dovolit - a každý to vidí, a přece na mnohé jistě působím méně seriozně než Vy.

Od: Daniel - 14.5.2006 - 23:12

Terezko, a proč do toho strkáš velectěnej čumáček? Když se nechceš zapojit? Zdá se mi, že jen hledáš příležitost, jak se narvat do opozice. A to fakt holkám tvýho formátu nesedí, víme.-) Teda hlavně nesluší.

Od: Tereza - 15.5.2006 - 7:07

Proč něco komentuju, to je, s dovolením, moje věc. Alespoň se - na rozdíl od tebe - snažím hovořit k věci samé.
Nu, a dodejme, že tvůj názor, co mi sluší a nesluší, mne netrápí. Od někoho, kdo si z neznámého důvodu dává tu práci, aby si do mě zaryl pod každým mým textem, věru nemusí.

Od: Daniel - 15.5.2006 - 11:24

terezko- ale já neryju, mě pseudointelektuálky Tvého ražení doslova vzrušujou...Vážně, já za to nemůžu...

Od: Tereza - 15.5.2006 - 18:01

Pokud tě to vzrušuje, není logické mě od psaní komentářů zrazovat. To jen tak pro pořádek k mentálním kapacitám.

Užívej si svých dehonestujících poznámeček, milý Danieli. Je to tvoje vizitka, ne moje.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2457 s