Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníPadlé uctěme rozjímáním

08.05.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Těžko si ten, kdo to neprožil, dokáže uvědomit válečné utrpení, dopad války na osud obyčejného člověka. Proto snad rok od roku méně umíme ocenit význam dne 8. května. Pamětníci pomalu umírají, a váleční hrdinové rovněž. Tak významný den pro náš národ, jenž v něm získal opět klid a především opravdový mír, byť se toto slovo zprofanovalo, většině z nás asi doslova zhnusilo to, co se dělo právě 8. května před listopadem 1989.

Rok co rok malovaní šeříků ve školách, vlaječky v oknech a pietní akt u tanku číslo 23 na pražském Smíchově. Dnes to samé místo naproti Švandovu divadlu zdobí fontána a kolem ní často na lavičkách pospávají bezdomovci, čímž toto místo, k němuž se vzhlíželo, ztratilo naprosto svůj význam. Akce, kdy se tank objevil jedno ráno v růžové barvě, navždy ukázala nesmyslnost podobných oblud na podstavci.

Ve válečném konfliktu nezmírá jen duše člověka, ale válka přináší i fyzické utrpení, zbytečné lidské oběti, a poníží národ až k smrti. Tento obrat jsem si vypůjčila od S. K. Neumanna, kterého odveleli na bojiště první světové války. Ta ovšem přinesla Čechům vytouženou samostatnost. Druhá světová válka nám ji vlastně nadlouho vzala. Německou porobu totiž vystřídala jiná forma útlaku mocného Sovětského svazu. Poválečné vyzdvihování boje proti fašismu a nutnosti míru otrávilo s léty pak i ty, kteří si obého cenili.

A proto dnes se těšíme hlavně na to, že máme volno a nemusíme do práce. Jen politici odnosí k památníkům věnce, což pro nás okomentují média. Tím se jedinečnost tohoto dne formálně splní. Na druhou stranu díky osobnostem, jako byl v sobotu zesnulý generál Peřina, bychom neměli zapomínat na ty, jež nám vybojovali svobodu i za cenu hrozby ztráty toho nejdražšího - vlastního života.

Tudíž až se budete v létě toulat českou krajinou a budete míjet pomníčky neznámých vojínů, věnujte jim tichou vzpomínku. Myslím si totiž, že v ústraní může každý uctít památku padlých bez strojené okázalosti a nějaké povinnosti, ale s o to větší upřímností. Alespoň já to tak činím každý rok…

Zdroj obrázku: gminy.com.plKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hadith - 8.5.2006 - 19:47

Stále vidíme dost rudě
Od rudobílého vidění světa děláme posuny k jeho vidění v plné barevnosti. Hodně toho však ještě chybí. Třeba odsouzení zločinného spojenectví západních velmocí se Stalinem s následným dělením světa a zločiny proti lidskosti na civilním německém obyvatelstvu. Meditovat nad pomníčky padlých je sice hezké, ale přesto se musíme naučit mluvit pravdu.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0422 s