Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382
ČERNÁ KNIHA – TV tip – Židovská Mata Hari v nacistickém pekleJana Eyrová - TV tip – láska romantická i děsiváVláčky – (nejen) chlapská vášeňPavlína Pořízková: Bez filtru, bez příkrasStereotypy o majitelích koček už dávno neplatí. Víte, jací jsou doopravdy? Jak oslaví Hurvínek dětský den?Zákon karmy od Davida Michieho. To oblíbené, co by kdybyPamátník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavuVolvo, traktor a kočárekVlastimil Hela: Odkaz žítkovských bohyníAnna Julie Slováčková má nový klip. Jaká je další ochutnávka z nového alba?
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
... Mají zažloutlé, pokroucené okraje. Z nich pohlíží lidé, které už neznáme a prohlížíme si již neexistující objekty... a ty mohou probouzet i fantazii...
Taková - až smutná - se může jevit fotografická publikace "Zmizelé Čechy - České Budějovice". Daniel Kovář shromáždil 147 snímků domů, krámků, kašen, kostelů, náměstí... Křivolaké uličky dlážděné kočičími hlavami kypí svým specifickým životem. Vousatí dědové bafají z dýmek obláčky modravého kouře, v polozapomenutých dvorcích stojí povozy a válí se ještě určitě potřebné harampádí. Na nábřeží lemovaném vzrostlými stromy v neděli korzují svátečně oblečené rodinky. Nahlédneme do zákulisí pivovaru, jistě největší chlouby města. Pohlédneme na dominantní hradební věže, jež také sloužily k obytným účelům. Musela tam celoročně vládnout zima, v silných kamenných zdech se neustále držely vlhkost a chlad. Podloubí ulic, malované vývěsní štíty, pokřikující hokynáři zvoucí zákazníky do svých obchůdků - i to patřilo k nezapomenutelnému koloritu města na přelomu 19. / 20. století. Původní vodovodní stojany zásobující obyvatele pitnou vodou dnes už nikdo nezná. Fresky, malby, oltáře, obrazy, mnohé sochy svatých už též patří neproniknutelné minulosti.
Původem středověké stavby se demolovaly převážně z důvodu asanace města před první světovou válkou a krátce po ní. Na jejich místech vyrostla moderní zástavba odpovídající tehdejšímu komfortu i vkusu. Bohužel další hodnotné objekty se dočkaly demolice i po druhé válce a pokračují i v devadesátých letech. A to přesto, že mají prokazatelně umělecko-historickou hodnotu a do města prostě patří. Ekonomická lobby vítězí, ale ne vždy si s uvolněnou parcelou dokáže poradit. Nelze pochopitelně tvrdit, že vše staré je lepší, vzniklo tu i mnoho zajímavých kubistických, secesních či funkcionalistických staveb, ale také mnoho „braku“.
Snímky vypovídají i o hmotné kultuře tehdejší doby. Při pozornějším prohlížení uvidíme korzující dámy v honzíku, uvidíme předměty běžně používané, dnes draze sháněné ve starožitnostech. Není na místě truchlit, život jde dál, přesto se domnívám, možná trochu konzervativně, že na dílo předků bychom se měli dívat s úctou a pocitem jedinečnosti a nenahraditelnosti. A dle toho se i chovat. Pořád ještě můžeme obdivovat krásu historického jádra, jež se postupně znehodnocuje neonovým osvětlením, necitelnými reklamami na cokoliv (většinou na nic!), nápisy na budovách, ulice polepené letáky a plakáty, fasády sice svítí novotou, ale brzy budou zničené pochybnou invencí bezohledných sprejerů. I nad touto méně drastickou devastací hodnot i myšlenek se při prohlížení knížky můžeme pozastavit a zamyslet se, co asi uvidí (nebo již neuvidí) naši vnuci. Pouhá fotografie může být skutečně málo!
Knihu doplňuje bohatý historický výklad, jenž načrtává proměnu města v čase i prostoru. Daniel Kovář doplnil publikaci i o další bibliografii. jež nasměruje vážné zájemce o historii Českých Budějovic k dalšímu bádání.
Knihu D. Kováře České Budějovice I. díl v edici Zmizelé Čechy vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2006.
Zdroj fotografie nahoře: www.paseka.cz
Zdroj fotografie dole: archiv Rozhledny (R.Šindelářová)
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.