Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníMísto prášků si naordinujte zvířátko

19.05.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Probírání se chundelatým kožíškem svého zvířecího miláčka je oblíbenou činností každého citlivého majitele. Obzvláště pak, když tím pomáháme i sobě.

Náš vztah ke zvířatům se vyvíjí v dějinách úměrně k pojetí vztahů lidských. Zatímco prvobytně pospolná společnost potřebovala zvířata jen jako záštitu pro přežití (hlavně kvůli jídlu), stmelovalo se soužití v dalších staletích v nerozvratitelný vztah. V dnešních dnech se zvíře v pojetí naší civilizace stává více domácím mazlíčkem, nežli hospodářským pomocníkem. Roli v tomto vývoji samozřejmě hraje přesun od agrárního stylu života k městskému (vlastnit krávu v centru města je absurdní), který je ale fenoménem pouhého zlomku celého vývoje. Odraz přimknutí se ke zvířatům tak lze pozorovat i na stavu mezilidských vztahů. Od semknutých tlup se dostáváme přes středověk až ke společnosti, která obsadila všechna dostupná území a žije v blízkém kontaktu s mnoha dalšími lidmi. Ale čím více lidí kolem nás žije, tím méně jich známe a tím menší jsou naše sociální vazby. Ty si pak často vynahrazujeme právě u našich čtyřnohých mazlíčků.

Depresemi a stresy zahlcené životy se stávají spokojenějšími, máme-li doma psa, kočku, nebo jiné zvíře. Přítomnost zvířecího kamaráda sama o sobě snižuje návaly stresu, mazlení se se zvířetem zvyšuje produkci endorfinu a navozuje nám pocity spokojenosti a štěstí. Nutno dodat, že se jedná o oboustrannou výměnu, neboť zvířata prožívají „tytéž“ pocity. Pokud nyní smutně pokukujete po svém akváriu s rybičkami a litujete, že si kvůli alergii nemůžete žádného chlupatého savce pořídit, nezoufejte. Akvária s rybičkami mají na psychiku taktéž příznivý účinek. S rybičkou se sice nepomazlíte, ale skloubením živého tvora a vody, která má uklidňující účinek, dosáhnete téměř stejného účinku. Voda navíc podporuje trávení.

Zvířata a jejich blahodárný vliv jsou využívány k léčení depresí, epilepsie, autismu a dalších problémů. Opuštěným a starým lidem pak zvířecí miláček nejen prodlouží život, ale může mu dát i nově nabytý smysl. Takže: máte-li lehčí deprese, nebo se cítíte sami, zkuste místo psychofarmak ubytovat u sebe zvíře.

Fotografie: archiv autorkyKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s