Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.7.2020, svátek má Drahoslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12913
Komentářů: 11143


MěřeníKde hledáme romantiku?

15.05.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Západ slunce, puget růží a plyšový medvídek s velkým nápisem „I LOVE YOU“. Hranice romantiky a kýče lze často jen těžko rozpoznat.

Bulvár by mohl toto dělení graficky vyznačit na dvoustránce „co je IN“ a „co je OUT“, ze které by k našemu neštěstí zřejmě vyplynulo, že „IN“ jsou levné tretky nevábného vzhledu a prakticky žádného využití, kterými nejlépe dává partner svému protějšku najevo oddané city. Je tedy dnešní romantika založena na drobných hmotných statcích, kterými si vzájemně mladí lidé zaplavují byty? U některých z nás bohužel ano.

Éra moderních komunikačních kanálů nás vybavila nepřebernými způsoby, kterak si i na dálku sdělit své pocity. Místo romantických dopisů si posíláme e-maily, smsky i „ememesky“, foťákem v mobilu si vyfotíme své momentální zrakové vjemy, které můžeme ihned předat na druhý konec republiky své polovičce. Jsme si čím dál blíže, vzdálenosti nás již nerozdělují. Neničí však pokrok část staré romantiky? Dívka, čekající na svého milého, dopisy, které chodily s týdenním zpožděním… Negativa, která ale utvářela romantickou část vztahu.

Romantismus, jak je již patrné z názvu samého, by nám mohl pomoci najít rozuzlení spletence dnešní doby, ve kterém se mísí levný kýč s hledáním esence romantiky. Spjatost s přírodou a rytířskou tématikou (nutně idealizovanou) tvoří jemný návod pro společenské romantické chvíle. Ať již sedíme pod stromem na zřícenině hradu, nebo se skleničkou vína prozářenou svitem svíček, můžeme si užívat jemnosti okamžiku a harmonie, která vzniká mezi dvěma lidmi.

Za romantiku tedy považujme situace, kdy dojde k harmonickému sblížení dvou lidí na pozadí specifického prostředí, které pomáhá tyto stavy navozovat. Vzájemné se obdarovávání kýčovitými předměty, jak je v dnešní době zvykem, s romantikou mnoho společného nemá.

Obrazky prevzaty z http://www.presents.co.nz,http://www.i-d - epth.com/images/postcard -Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 17.5.2006 - 22:03

Pro mě je romantika podvečerní Špilberk, to místo má kouzlo a atmosféru, ovšem dostanu se tam tak jednou za tři roky, někdy ani to ne. Ale doporučuji všem dvojicím, kdysi před 150 lety jsem tam měla v podstatě jedno z prvních randevu.-)

Od: Renata Šindelářová - 18.5.2006 - 7:46

Hezký článek. Ano, psaní dopisů mělo své kouzlo a možná že i samotné napsání dopisu jednou bude (nebo už dokonce v podstatě je) symbolem romantiky.
A lidi, to snad ne, vzbuďte se, protestuji proti romantice založené na malých hmotných statcích. :-)))

Od: pan Des - 18.5.2006 - 10:01

Kašlete na romantiku,ta ve skutečnosti existuje jen v hlavě právě relaxujícího muže či ženy .... pokud v tom není sex tak je to relaxace no a pokud je v tom sex tak to není romantika

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0659 s