Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníŽena je jako housle

28.05.2006   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už se vám někdy zdál sen tak skutečný, že jste si mysleli, že jste vzhůru? Nebo se vám váš sen tak líbil, že jste si ze všeho nejvíc přáli učinit ho skutečností? A co se vlastně s takovým snem stane? Není to se sny jako s bublinami? Sotva se je pokusíme polapit, prasknou...Možná je někdy správné nechat sen zůstat snem. O jednom takovém snu vypráví kniha Maxence Fermina ČERNÉ HOUSLE.

Kniha ČERNÉ HOUSLE tohoto francouzského spisovatele vypráví křehký, až téměř pohádkový příběh o hudbě, černých houslích, kráse jednoho hlasu, ale také sobecké lásce a přátelství dvou mužů, kteří se ne náhodou setkají v Benátkách.

Jedním z hlavních hrdinů knihy je Johannes Karelsky, geniální houslový virtuoz, kterého jeho cesta zavede do Benátek, kde se setká s vyníkajícím houslařem. Společně sdílejí nejen vášeň k hudbě, ale také lásku k neznámé ženě ze sna. Až v závěru knihy se nám začíná příběh objasňovat, když houslař vypráví příběh o krásné dívce s hlasem ze zlata, do které byl kdysi zamilován a podle níž se rozhodl stvořit ty nejdokonalejší housle na světě. Takové, aby byl jejich tón jako její hlas. Černé housle.

Obzvláště vydařená se mi zdá pasáž, kde Fermine vypráví o pocitu ŽIVOTA jednoho z hrdinů. Mluví totiž právě o tom pocitu, který může každý den zažívat každý z nás. Pouze pokud bude schopen a ochoten ho pocítit, sundat ty naše klasické černé brýle a pozorovat, jak slunce hladí stromy.

Nebo když hned v úvodu dvěma větami brilantně vystihne Paříž. I když mluví o Paříži 18. století, každý kdo tam byl, mu musí dát za pravdu.

Krásně a zároveň hořce nás Fermine nechá pocítit jedinečnost okamžiku, zasnít se a v zápětí nás osprchuje studenou vodou.

Přesto, že jde o pěkný příběh, nemohu říct, že každého bude bavit. Postrádá tolik dnes požadovanou "akci" a neobsahuje žádné hluboké myšlenky, pouze poněkud zasněně vypráví o osudech lidí postižených hudbou a genialitou.

"Pravá hudba je ukryta mezi notami" - W. A. Mozart a stejně tak není život jen start a cíl, nýbrž především CESTA.

Knihu vydalo v roce 2006 nakladatelství Metafora.

Zdroj fotografie: www.patro.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0327 s