Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníZávislost jménem sekta I.

03.07.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Naše děti varujeme před drogami, alkoholem, či před promiskuitním chováním, ale zapomínáme je upozornit na nebezpečnost sekt. A přitom ti usměvaví lidé, kteří je mohou oslovit na ulici a kteří rozdávají jen lásku a porozumění, mohou přinést závislost rovnou droze či alkoholu, jež naprosto zdevastuje jejich osobnost a duši.

Možná vás napadne, že ani vám, ani vašim dětem, či příbuzným se nemůže přihodit to, že byste podlehli nějakému pseudonáboženskému hnutí, protože se postávajícím Svědkům Jehovovým na nárožích smějete a letáčky vyzývající k testu rozvoje osobnosti pořádané Scientology házíte rovnou do koše. Třeba vás napadne, že se to prostě stává lidem hloupým pocházejícím z asociálního prostředí. Bohužel to vůbec není pravda, ba naopak. Svodům sekt často podléhají lidé inteligentní, vysokoškolsky vzdělaní, úspěšní a majetní. Někdy jen hledají hlubší smysl, berličku pro tragické chvíle. Někdy touží najít svého Boha, ale vyberou si k tomu zlého zprostředkovatele.

Příběh Kláry a Adély, mých bývalých spolužaček ze střední školy, může být proto mementem pro všechny, jež se domnívají, že se nás problematika sekt netýká.

Začalo to u Beatles

Někdy v roce 1992, tedy mém druhém ročníku středoškolských studií, se nás povícero zahledělo do mladých kluků, jež na Václavském náměstí a později po klubech hráli repertoár Beatles. Ještě stále trvala lehká porevoluční euforie, kdy to pro všechny znamenalo něco nového, k tomu na tenkrát populárním rádiu Golem vysílali hodinový pořad „Beatlemánie“ (? - název už přesně nevím). Podlehla tomu i Klára s Adélou, a ještě spolužačka Helena. Zatímco my ostatní hltali muziku i texty, zmíněná trojice si vytvořila z nebohých Beatles kult hodný zbožňování a přizpůsobila tomu jak odívání, tak i konverzaci prokládala citáty z oblíbených písní. S modeárorem rádia Golem se pak trojka skamarádila a chodila jej navštěvovat přímo do studia.
Jejich závislost na Beatles postupem času vystřídal zájem o partičku sympatických mladých lidí z různých koutů Evropy, která na Kampě a na Karlově mostě hrála písně s náboženskou tématikou. Jejich vzájemné přátelství vrcholilo ve čtvrtém ročníku, kdy nám je několikrát ona trojka přivedla do vyučovací hodiny anglického jazyka. Od jisté doby pak Klárčinu a Adélinu lavici zdobila podivně obsahově upravená Bible. Z ní samozřejmě obě často citovaly mezi řečí a prováděly to, čemu by komunista řekl – náboženská agitace. Pochopitelně sympatičtí lidé s kytarami u zbytku třídního kolektivu neprobudili velké nadšení, zvláště s ohledem na to, že na rozdíl od Kláry, Adély a Heleny nás trápil více stav šatníku, kluci a nové diskotéky v Praze, než otázky duchovní.

Pokračování zítra!

Tímto seriálem jsem rozhodně nechtěla a neměla zájem poškodit žádnou z uvedených osobností a organizací, natož zpochybňovat jejich humanitární aktivity, jež vnímám za společensky potřebné, ale považovala jsem za nutné upozornit na možné propojení společnosti na pomoc dětem s jistou náboženskou organizací.
Jména hrdinek příběhu jsou změněná.Zdroj obrázku: Martina HolánkováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0198 s