Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníZávislost jménem sekta II. - V komunitě je dobře

04.07.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Aktérky příběhu - Klára, Adéla i Helena patřily rozhodně k té chytřejší části třídy, takže odmaturovaly bez problémů, Adéla prošla například celou školu s vyznamenáním a uvažovala o vysoké škole. Po maturitě se naše cesty rozdělily. Helena se od trojice oddělila a věnovala se kariéře.

K mému údivu jsem ale Adélu potkala asi za necelé dva roky v Brně, kde mi ukazovala album fotografií z jakéhosi dětského domova na Slovensku, kde jejich „křesťanské společenství“ pomáhalo, bohužel z neznámých důvodů musela jejich komunita opustit vilu v Bratislavě a usídlila se v Brně. Na můj dotaz z čeho žijí, když nechodí do práce, mi odpověděla, že přeci dostanou, co potřebují a ona má sice jedny boty, ale cítí se šťastná, ostatně celou dobu našeho rozhovoru držela na rtech nepřirozeně křečovitý úsměv.

S Adélou jsem se v Brně náhodně setkala ještě jednou, a to na zastávce u jistého panelového sídliště, kde si jejich komunita pronajala třípokojový byt, a pokud si dobře vzpomínám, bydlelo tam okolo 35 lidí – dospělých i dětí! Na mou nesmělou otázku, zda jim nevadí absence soukromí, mi odvětila, že se přeci všichni mají rádi a že jim to náramně prospívá. Tenkrát jsem netušila, jak se v tom jejich společenství „mají rádi“.


Hvězdy z Novy


V Brně jsem na Adélu natrefila naposledy, poté se po ní i po Kláře slehla zem. Ale ne nadlouho. V podstatě o další dva, tři roky později v pořadu Na vlastní oči na Nově se odvysílala reportáž, kde zazněly pro mě osobně opravdu šokující novinky. Klára s Adélou se totiž staly členkami sekty Rodina (Boží děti), v níž docházelo podle slov reportérů ke zneužívání dětí, protože součástí jejich náboženských obřadů byl velmi nevázaný sex. Což znamená, že ona skupina mladých sympatických lidí, která nás oblažovala v hodinách anglického jazyka, byla touto organizací, jež zřejmě v Čechách hledala nové ovečky do svých řad. V reportáži hovořila i křesťanka – naše bývalá profesorka matematiky, kterou spolužačky oslovily s letáky Rodiny.

V časopise Policista (1998) vyšel přehled náboženství a sekt v České republice, a padla zde zmínka právě o Rodině. Rodinu založil David Brandt Berg (1919 - 1994) v druhé polovině šedesátých let minulého století pod původním názvem Boží děti. Přestože Bergovo učení vycházelo z křesťanství, neboť Berg působil jako křesťanský misionář do roku 1968, od původního se výrazně liší jeho svérázným přístupem sexu. Všechna slova z bible o lásce byla interpretována tak, jako by hovořila o sexu. Propagoval „půjčování manželek“ v rámci komunity, šíření náboženského slova skrze prostituci a jiné zvláštní metody. Později se stáhl do ilegality a jeho následovníci se přejmenovali na Rodinu lásky, od devadesátých let na Rodinu.
Jak vyplývá z materiálu otištěného v Policistovi, nejhůře Bergovo učení dopadalo na děti, jež žily často v izolovaných komunitách a nenavštěvovaly většinou ani veřejné školy. Když si k tomu přičteme sexuální experimenty alá Berg a „volnou lásku“ rodičů, jež mají dle Berga své děti do sexu zasvěcovat už od nějakých šesti let, hraničilo toto chování s trestním zákoníkem nejen v České republice. Ostatně ve výše uvedené reportáži se objevila kazeta se striptýzovým vystoupením malé holčičky…

Toto poznání mě doslova šokovalo. A ještě více mě šokovalo, když jsem se dozvěděla, že Klára s Adélou se vdaly za své náboženské souputníky a porodily jim děti. Dnes mají dohromady dětí šest.

Pokračování již zítra!

Tímto seriálem jsem rozhodně nechtěla a neměla zájem poškodit žádnou z uvedených osobností a organizací, natož zpochybňovat jejich humanitární aktivity, jež vnímám za společensky potřebné, ale považovala jsem za nutné upozornit na možné propojení společnosti na pomoc dětem s jistou náboženskou organizací.
Jména hrdinek příběhu jsou změněná.

Zdroj obrázku: Martina HolánkováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 4.7.2006 - 7:35

Nesnáším sekty. Kdo cche věřit či pomáhat druhým, neptořebuje k tomu žádnou organizaci.

Od: Martina Bittnerová - 11.7.2006 - 16:49

Já si myslím, že kdo chce pomáhat druhým, nepotřebuje k tomu víru v Boha, nýbrž v obyčejné lidské schopnosti...

Od: Loreta Kadishová - 12.7.2006 - 10:26

poslyšte, kdo nám to tu moří a zamořuje stránky těmi reklamami? Je to značně nepříjemné a nevhodné...obtěžujte jiný server

Od: Martina Bittnerová - 12.7.2006 - 10:29

Loreta - to je, bohužel máme admina teď mimo, a já jsem také napůl pryč, a musíme to mazat ručně, je to šílený...

Od: Loreta Kadishová - 12.7.2006 - 10:32

tak to je k vzteku...

Od: Martina Bittnerová - 12.7.2006 - 10:33

Loreta- tak to je no... Spamaři ví, kdy zasáhnout.-)

Od: Ivet - 15.7.2006 - 0:00

Taky nesnáším sekty, stejně jako kteroukoli manipulaci s lidmi. Je to šílené, pokud se má dospělý podřizovat názorům nějakého šílence.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s