Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníZávislost jménem sekta III. - Humanitární projekty

05.07.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Půda v Evropě žhnula zřejmě české pobočce Rodiny doslova pod nohama, a proto Klára s Adélou již několik let trvale obývají různé státy, posledních pár let mají nový domov v Mexiku, kde údajně šíří křesťanství. Nebydlí už ve velké komunitě, ale pouze společně se svými dětmi a manžely, a hlavně rozjely několik samostatných humanitárních projektů.

Navenek se snaží tvářit, že s organizací Rodina jejich projekty nesouvisí. Po usilovném pátrání jsem ale zjistila, že jejich charitativní činnost vykazuje jisté nesrovnalosti a vyvolává následné pochyby.

EEM

Na třídním srazu po letech Klára vtiskla mé spolužačce letáček s informacemi o aktivitách občanského sdružení East European Missions (EEM) se sídlem v Kladně. Hlavní činností sdružení tvoří dva projekty – Robin Hood a Dr. Klaun. Robin má pomáhat uprchlíkům a dětem z dětských domovů, Dr. Klaun kopíruje činnost např. sdružení Zdravotní klaun, které úspěšně pomáhá pacientům v českých nemocnicích.
Potud to vypadá v pořádku, ale bystřejšího čtenáře zarazí u projektu Robina Hood uvedená informace a to, že bere děti z domovů mj. do McDonalda, či do luxusních restaurací. Rozumím tomu, že některé děti mohou toužit po večeři v hotelu Hilton, nebo ve fast foodové restauraci. Překvapily mě ale výroky v prezentaci tohoto projektu, že jeho úspěch je zásluhou Boha a že dětem předávají lásku Boha a Ježíše. Tudíž to svádí k myšlence – děti, které lásku Boha a Ježíše nepřijmou, mají smůlu a místo hamburgera na ně čeká chleba s paštikou v ústavní jídelně?

Po vyškrtnutí vsuvek o lásce boha Robin Hood na mne působí seriózně, ovšem udivuje mne Dr. Klaun. V úvodu informací se totiž píše o onkologických pracovištích, kde tráví mnoho času dětští pacienti. Jako kontrapunkt k tomu na konci se uvádí, že můžeme děti podpořit plyšovými hračkami! Každý kdo někdy na problematiku těchto pacientů narazil, ví, že pro onkologicky nemocné děti jsou plyšové hračky zcela nevhodné, nemocnice je nepřijímají, i u mnohých dalších nemocí se tento typ hraček s ohledem na použitý materiál nedoporučuje.
Cíle dr. Klauna ale vypadají zajímavě, nicméně by mě zajímalo, jak chce spolek dobrovolníků pozitivně ovlivnit imunitní systém (u nemocných dětí je toto věcí odborníka lékaře), stimulovat správné dýchání a v neposlední řadě uvolnit skryté uzdravující síly. Tyto úkoly nemůže laik snad ani naplnit, leda by je někdo naplňoval skrze šarlatánství, ale o tom si troufám pochybovat.
V rámci Dr. Klauna na webu žádají o podporu vzdělávacích videokazet „Treasure Attic’ a ‘Kiddie Viddie". Stejnými videokazetami se kupodivu honosí na své české verzi webu organizace Rodina - http://www.thefamilyeurope.org (je to identická Rodina, o níž informoval časopis Policista), protože tyto vzdělávací programy vymyslela a vyprodukovala! Takže ono osamostatnění se od Rodiny u Kláry a Adély, resp. Sdružení EEM, bych považovala z tohoto pohledu za ošemetné.

Celou věc komplikuje skutečnost – existuje světová organizace Eastern European Missions (www.eem.org) s mnohem delší tradicí, tudíž se nabízí - jaké vazby existovaly či existují mezi EEM z Kladna a EEM mezinárodní? EEM.org ovšem uvádí na svém webu coby své české pobočníky náboženskou organizaci „Kristova obec“. Tudíž se jedná zřejmě jen o náhodnou shodu názvů.

Ale vrátím se zpět k webu EEM.cz. Dobrý dojem na čtenáře neudělá ani nepřítomnost kompletních stanov, absence uskutečněných a připravovaných akcí, přesný seznam nemocnic a domovů, s nimiž sdružení spolupracuje. Nehledě na to, že překvapí i to, že zakladatelky dlí v Mexiku (podle informací jedné z nich), sdružení přitom sídlí v Kladně a podle doporučených dopisů a náznaků většina aktivit sdružení se odehrává na Slovensku. Ovšem sdružení jsem nenašla ani v seznamu občanských sdružení na webu Ministerstva vnitra České republiky.

Další díl vyjde zítra!

Tímto seriálem jsem rozhodně nechtěla a neměla zájem poškodit žádnou z uvedených osobností a organizací, natož zpochybňovat jejich humanitární aktivity, jež vnímám za společensky potřebné, ale považovala jsem za nutné upozornit na možné propojení společnosti na pomoc dětem s jistou náboženskou organizací.
Jména hrdinek příběhu jsou změněná.

Zdroj obrázku: Martina HolánkováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.056 s