Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 25.2.2021, svátek má Liliana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13019
Komentářů: 11212


MěřeníZávislost jménem sekta V. - Resumé

07.07.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Klára i Adéla se pravděpodobně neodtrhly zcela od mateřského lůna Rodiny, která má za cíl - sloužit Bohu prostřednictvím láskyplné péče a pomoci našim bližním. Samo o sobě to zní velmi pozitivně. Ovšem prostředky, které k tomu volí, a hlavně základ, na němž je celá pomoc bližnímu postavená, jsou přinejmenším nešťastné, ba dokonce ze společenského hlediska méně přijatelné.

Rodina, potažmo C4C sice nabízí pomocnou ruku bližnímu, ale tato pomoc je podmíněna tím, že bližní přijme spolu s ní jejich představu o víře v Boha, alespoň tak jsem to z jejich prezentace pochopila. Přitom podle mého názoru pravá pomoc je taková, jež od obdarovaného nic nežádá - ani vděčnost, ani jeho ducha či srdce.
Osobně ctím právo dospělého na to, ať si věří v co chce, ale neměl by do toho zatahovat své děti, protože tím jim sebere šanci na možnost výběru vlastní životní filosofie. Navíc v případě organizace Rodina děti mohou třeba i dnes vyrůstat v podivném prostředí, kde na základě nesmyslného Bergova učení může docházet k výstřednímu sexuálnímu chování, jemuž jsou děti v důsledku nedostatku soukromí evidentně vystaveny ve věku, kdy by se měly spíše zaobírat hrou na písku, než hrátkami v ložnicích rodičů.
Rodinu, v níž figuruje máma s tátou a sourozenci, nelze nijak nahradit, a z tohoto tradičního modelu si odnášíme vzorce pro náš další budoucí život.

Chápu, že po dvanácti letech života v rámci organizace Rodina nemohou Klára s Adélou udělat krok zpátky, neboť se obávám, že jejich zdravý rozum, lidově řečeno, ovlivnilo Bergovo učení, na druhou stranu se nějak nedokáži smířit s představou, že jejich potomci dostali Berga do vínku a s ním rovněž zemřou. A Bůh ví, jaké možné lásky se jim dostalo, dostane a dostává…
Přestože mi Klára do e-mailu napsala, že by nikdy nedovolila, aby jejím dětem někdo ublížil, a to jí upřímně věřím, zůstává však otázkou, jak má jednotlivec pro ono ublížení laťku nastavenou. Obávám se, že poselství všemocného guru Berga ji klidně mohlo posunout za hranice, které vnímá většina z nás nepřijatelně.

Pochopitelně jsem se obrátila i na odborníka slovo vzatého a to pana Zdeňka Vojtíška ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, který mi k celému příběhu sdělil následující:

"Především - moje znalosti jsou samozřejmě limitované, spoustu toho nevím. Všechna podezření mohu ale potvrdit. Ano, spojení EEM na Rodinu je evidentní. Přesto bych si dovolil mírně nesouhlasit se závěry, které vám z tohoto spojení vyplývají. Důvodem pro tento nesouhlas je moje důvěra v to, že se Rodina opravdu změnila. Po smrti Davida Berga došlo k velikým turbulencím a doktrinálním a organizačním změnám. Rodina se nyní prezentuje jako křesťanská misijní a charitativní organizace a já jí věřím, že opravdu chce být dobře křesťanská a dobře charitativní. Samozřejmě se stále setkává s oprávněnou nedůvěrou církví a informované veřejnosti. Veřejnost má právo této organizaci po tolika lžích a tolika hrách na schovávanou nedůvěřovat. Nikomu bych tuto nedůvěru nevyčítal. Já jí přesto nesdílím. Slečna Žabičková (jejíž jméno je velmi nenápadně na webu uvedeno) zajisté není praktikující členka Rodiny ve smyslu 70. a 80. let 20. století. Také soudím, že její aktivity nemohou dětem ublížit, ani je svést do nějaké závadné organizace. Už proto ne, že podle všeho žádná taková organizace na území ČR nepůsobí a těžko kdy bude mít sílu své působení začít či obnovit. Samozřejmě bych si přál, aby slečna Žabičková odkryla své spojení na Rodinu, na druhou stranu ale dokáži pochopit, že se od staré Rodiny a jejích praktik chce odpoutat a bojí se neporozumění. Také se jistě může bát negativního ohlasu a ztráty sponzorů. Byl bych rád, pokud by k negativnímu dědictví Rodiny přiznala, ale zároveň aby deklarovala změnu orientace Rodiny a odmítnutí všech jejich praktik zavedených před smrtí Davida Berga. Opakuji - já věřím, že tato změna je skutečná a upřímná a doporučoval bych dát slečně Žabičkové a ostatním v Rodině šanci."


Tímto seriálem jsem rozhodně nechtěla a neměla zájem poškodit žádnou z uvedených osobností a organizací, natož zpochybňovat jejich humanitární aktivity, jež vnímám za společensky potřebné, ale považovala jsem za nutné upozornit na možné propojení společnosti na pomoc dětem s jistou náboženskou organizací.
Jména hrdinek příběhu jsou změněná.

Zdroj obrázku: Martina Holánková

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 7.7.2006 - 18:53

Velice zajímavé. Myslím, že je správně upozornit na takovou věc. Bohužel jsem sama narazila na jisté nesrovnalosti v jiné sektě, jen jsem nenašla odvahu své poznatky zveřejnit.
Nejhorší je, že lidé se na sekty obrací s potřebou pomoci (nebo chutí pomáhat) a každému hezkému slovu v takové chvíli věří. Jakmile pak spadnou do područí víry, přestávají vnímat jakékoliv chyby či nedostatky.
Je určitě správné, když o tom tedy lidé hovoří a přemýšlejí nad tím.

Od: Martina Bittnerová - 11.7.2006 - 16:51

Renata - díky za chválu. Těch nesrovnalostí by se našlo hodně... A asi ještě více než jsem napsala. Myslím si, že sekty právě vyhledávají nějak momentálně,chvilkově oslabené jedince a ty pak využívají.
Bohužel je to problematika, o které se málo mluví, snad jsme tady prolomily bariéry trochu...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0703 s