Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníFormani postavili Vzducholoď na Vltavě

02.06.2006   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

30. května poprvé vyplula Loď Tajemství (Divadlo bratří Formanů) na svou cestu zatím zkalenou vodou Vltavy. Až do 30. června bude téměř denně v jednotlivých kotvištích v Praze nabízet pod svým kýlem vlnobití divadla, hudby a poezie.


První týden v červnu se paluba promění ve Vzducholoď. Právě tak se jmenuje obnovená premiéra hry Hynka Dřízhala a Davida Pečírky.

Inscenaci nazkoušeli bývalí členové Divadla Nablízko (úspěšná premiéra v pražském A-studiu Rubín v roce 2001). Příběh o jednom velkém snu vzdává hold prvním průkopníkům aviatiky. Na vzducholodi Luny Svit 1 se odvíjí akční verze napínavého příběhu báječných mužů na létajících strojích. Píše se rok 1910, český dobrodruh a aviatik Ježdík se chystá na objevitelskou cestu na Měsíc. Je to možné, nebo upsal duši ďáblu? Cestu na vzducholodi Imperiál LS-1, již zkonstruoval nesmělý génius Heřmánek, financuje firma Lütke & Lütke Lunareisen. Pan majitel by poté rád provozoval výdělečnou kyvadlovou vzducholodní dopravu na trase kotviště Výtoň – Měsíc a zpět.

Osazenstvo lodi kapitána Ježdíka (Václav Krátký) tvoří skupinka svérázných lidiček. Trošku zmatený a roztěkaný konstruktér Heřmánek (Václav Rašilov), rázný finančník Lütke (Lubor Šplíchal), který bedlivě sleduje, aby se vložené prostředky nerozplynuly, zamilovaná stevardka (Anna Synková), tak trochu bez vlastní vůle a iniciativy, ale svou práci vykonává jako stroj. Doslova a do písmene. A nechybí ani bojácný pojišťovací agent (Patrik Vojtíšek), jemuž slabší tělesná a psychická konstituce nedovolí užívat si cesty uvolněně a bezstarostně. Nadmíru používá hygienický pytlík zvaný blicí a často si stírá upocené čelo.Diváci se stávají nedílnou součástí fantastického experimentu. Budou velmi ohroženi zdravotně nebezpečnými alkoholickými nápoji servírovanými dekadentně odevzdaným barmanem (Eduard Jenický) či prožijí okamžiky strachu při srážce s letadlem pilotovaným odvážnou aviatičkou Boženkou ( Zuzana Dřízhalová). Když se loď nabodne na špici Everestu, mohou se zchladit přírodním ledem, jenž pohotově barman obstará. Skoro nevratnou zkázu lodi nakonec odvrátí mechaničtí hudebníci alias nouzoví piloti.
Houpající se loď se stává ideálním prostorem a dodává inscenaci novou dimenzi. Celá hra je vířivým kabaretem naplněným výrazovou klauniádou, nebezpečnými akcemi, míháním nadpřirozených bytostí i naplněnými a nenaplněnými tužbami. Řinčivé zvuky, záblesky světel, příšerné houpání a nárazy vytváří dokonalou iluzi plavby za hranice atmosféry.

Ryze autorská inscenace nabídne během plavby divákům především zábavu, představení je koncipováno jako večírek s divadlem, přičemž hra s divákem je jeho nedílnou součástí. Po skončení divadelní části večera následuje aviatický večírek s živou hudbou.

Bližší informace o programu na lodi Tajemství najdete na www.formanstheatre.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0286 s