Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníJak dostat rodinu z finanční krize II.

06.06.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Představme si rodinu, kde je žena na mateřské dovolené, a její muž ztratí zaměstnání ve vysoce specializovaném oboru, kde si těžko hledá další uplatnění, a přitom nic jiného vlastně neumí.

Někdy řeší rodiny tento stav tím, že muž zůstane místo manželky s dítětem a doma, a žena se vrátí do pracovního procesu. Ne všude je toto řešení z různých důvodů schůdné. V té chvíli by měl muž vzít rozum do hrsti, a po registraci na ÚP se zajímat o rekvalifikační kurzy. Jak mi sdělil vedoucí odboru rekvalifikace na jistém ÚP, který si nepřeje být jmenován, bere se při zařazování do rekvalifikačních kurzů ohled i na sociální poměry rodiny. Ty ale nikdo fyzicky v domácnostech samozřejmě nekontroluje. A ještě k tomu dodává: „ Globálně ÚP disponují dostatkem financí, aby mohli zájemcům rekvalifikaci umožnit. Problém může nastat, když existují nabídky volných míst v oboru, v němž se např. klient vyučil a požaduje něco jiného, ale i to se dá "ošetřit" donesením písemného příslibu od budoucího zaměstnavatele.“

Když je nouze nejvyšší

Ve výčtu finanční pomoci nesmím zapomenout na státní sociální podporu a dávky sociální péče, které mimo jiné obsahují i sociální příplatek, příspěvek na bydlení a příspěvek na školní pomůcky aj. Podrobné informace k těmto příspěvkům má Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách: http://www.mpsv.cz/.

V rámci občanského sdružení Naděje funguje v Praze potravinová banka. Sociální úřady vytipují klienty, kteří vždy poslední čtvrtek v měsíci obdrží ve středisku o. s. Naděje (Dům Naděje Žižkov ) potravinové balíčky, jež se většinou skládají ze základních potravin jako mouka, mléko, cukr apod. Výdej probíhá od osmi hodin a balíčky dostanou jen ti, jež jsou uvedení na jmenných seznamech a prokážou se občanským průkazem. Balíčky neslouží pro bezdomovce, nýbrž se zaměřují na rodiny s více dětmi.
Potravinová banka neexistuje jen v Praze, ale už i v Litomyšli, Zlíně a v Brně.

Sociální šatník

Děti poměrně rychle rostou, a přestože rodina v nouzi nedisponuje financemi, neznamená to, že děti musí chodit v jedněch roztrhaných kalhotách, přestože se s tím u mnohých setkáváme. Řada občanských sdružení provozuje tzv. sociální šatníky (nejen pro děti), kam jiní spoluobčané nosí nepotřebné oblečení. Namátkou uvádím některé organizace – Nadace Adra ve Frýdku Místku, o.s. Naděje (Středisko pomoci s ošacením Na Slupi) v Praze, občanské sdružení Emauzy ČR v Mostě aj.

Třetí díl seriálu vyjde na Rozhledně již zítra.

Předchozí díl: (klikni)

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0566 s