Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníVíte, co je akvatinta?

13.06.2006   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Galerie u Betlémské kaple hostí díla význačného, ale veřejnosti méně známého malíře a grafika Tavíka Františka &Simona. Až do 9. července můžete shlédnout a případně si i koupit jeho obrazy, kresby nebo grafiky. T. F. &Simon se narodil 13. května 1877 v Železnici. Stal se záhy pojmem v oblasti grafiky, dokonce ho můžeme považovat za jejího průkopníka. Na Akademii studoval malbu v ateliéru M. Pirnera, v té době neexistovala speciální třída s výukou grafických technik. Snad jedině prof. Julius Mařák experimentoval pro své potěšení s leptem a litografií.


Za malířskou tvorbu získal &Simon dvakrát po sobě stipendium, které uhradilo jeho studijní cesty do Itálie, Paříže a Londýna. Jeho virtuozita vyniká především v zrnkovém leptu – akvatintě, kterou kombinoval s měkkým krytem a suchou jehlou. Během svého desetiletého pobytu v Paříži pracoval na zdokonalení v grafických technikách. Akvatintou se mu podařilo vytvořit barevně působivé tisky, které svým výrazem na první pohled připomínají akvarel, kvaš nebo kolorované kresby s měkkými tužkovými konturami.

V roce 1917 založil za přispění Maxe &Svabinského spolu F. Bílkem, J. Konůpkem a V. Strettim sdružení českých grafiků Hollar. T. F. &Simon se stal jeho prvním předsedou. Mezi vrcholy jeho tvorby se zařadily grafiky a obrazy, které vznikaly během jeho zámořských cest. New York ho uchvátil gejzírem zářících reklam a obřími mrakodrapy, Cejlon svou bujnou, doslova přebarvenou tropickou vegetací a Japonsko exotickým šarmem.
V roce 1928 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umění a převzal grafickou speciálku po M. &Svabinském. Jeho ateliérem prošlo více než padesát žáků, mezi nimiž byla taková jména jako C. Bouda, V. Pukl, M. Stretti nebo L. Jiřincová.

Kromě grafiky jsou vystaveny i vynikající obrazy – oleje, které na nás dýchají atmosférou doznívajícího impresionismu a secesního dekorativismu přelomu století.

Malíř a grafik skonal na velice naplněném životě 19.prosince 1942 v Praze.

Zdoj fotografie: galerieonline.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s