Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníStvořitel Mistra Leonarda

20.06.2006   Radek Dolanský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dostává se nám do rukou neautorizovaný životopis Dana Browna, do nedávné doby nijak zvlášť úspěšného spisovatele. Příběh muže, o kterém se mluví nejen ve sdělovacích prostředcích, ale také u papežského stolce ve Vatikánu. Je velmi zajímavé sledovat Danovu životní pouť, jeho sny a skutečnosti, způsob přípravy na vytvoření knihy a mnoho dalších zajímavostí odehrávajících se před vznikem i během „života“ světového beletristického díla.

Lisa Rogaková nám předkládá velmi čtivě zpracovaný - spíše profesní nežli osobní - životopis Dana Browna. Ostatně v tomto oboru není žádným nováčkem. Snad právě proto z jejího díla čiší profesionalita, jenž nesklouzává do bulvárních pikantérií, ale zase díky tomu, že se jedná o neautorizovaný životopis, uvádí informace, které by možná popisovaný Mistr nerad někomu sděloval. Například, že kniha pro ženy romantičky pod pseudonymem Danielle Brownová patří do jeho prozaické dílny.
Již v úvodu knihy si autorka rodinného prostředí malého Dana Browna všímá jen okrajově. Spíše se soustřeďuje na okolnosti, které jej formovaly a vyvíjely jeho zájem o šifry, tajemno a neznámo. U nich doma například děti dostávaly od rodičů na Vánoce básničky se skrytými kódy, které jim měly prozradit, kudy k pokladu, tedy dárku. Dan Brown pochází z Exeteru v New Hampshiru a jak sám uvádí: „Vyrostl jsem obklopený tajnými kluby univerzit Ivy League, zednářskými lóžemi našich otců zakladatelů a tajnými chodbami rané vládní moci.“
Neméně profiluje Dana Browna rovněž elitní internátní škola Phillips Exeter Academy se svou historií i současnotí. Přelomovou osobou ve světě literatury byl pro Dana jeho učitel literatury Jack Heath. „Pan Heath mi vrátil esej plný červených vpisků a oprav. Vyškrtal devadesát procent přídavných jmen a dal mi C minus. Na vrcholu stránky stála tři slova: V jednoduchosti je krása.“ Zajímavostí také je, že ani po studiu na Amherst College, kde se na své roční stáži ve Španělsku poprvé setkává s hypotézou, že na obraze vedle Ježíše sedí Máří Magdalena, nezůstává u literární tvorby, ale věnuje se hudbě.
Zprvu v Exeteru vydává nepříliš úspěšné album SynthAnimals. V roce 1991 se stěhuje do Los Angeles. Zde se setkává se svou budoucí manželkou Blythe Newlonovou, ředitelkou uměleckého vývoje. Ta se velmi angažuje v jeho hudební tvorbě a zůstává s ním i po Danově rozhodnutí docela úspěšné hudební kariéry zanechat. Dan se vrací do New Hampshiru a po čase vydává své první dílo „187 mužů, kterým je lépe se vyhnout: Průvodce žen postižených romantikou“. Avšak k prvnímu románu inspiruje Dana Browna zajímavé zjištění. Na pozemcích Phillips Exeter Academy se objevují dva agenti tajných služeb. A to „jen“ proto, že jeden z žáků odeslal kamarádovi e-mail, kde mu sděluje, že Clintona tak nesnáší, že by jej nejraději zabil.
Lisa Rogaková velmi podrobně a nezaujatě popisuje nepříliš úspěšnou cestu Dana Browna s romány Digitální pevnost, Andělé a démoni a Pavučina lží. Líčí nesnadnou a existenčně rozhodující přípravu na čtvrtý román i výbuchy nadšení a nenávisti při jeho vydání. Snad jen mlhavěji se zmiňuje o katolickém „honu na čarodějnice“, kdy se církev opět ukazuje v pravém světle. Je určitě poučné jak pro řadového čtenáře, tak i pro ty, kteří zkouší psát, přečíst si neautorizovaný životopis Dana Browna. Neautorizovaný životopis člověka jemuž čtvrtý román přinesl od června 2004 do června 2005 částku 76,5 milionu dolarů a zařadil jej před Madonnu a dokonce i před autorku Harryho Pottera, J. K. Rowlingovou a těsně za Tigera Woodse. Kniha, která by v knihovně obdivovatelů Da Vinci Code neměla chybět!


Muž, který stvořil Šifru Mistra Leonarda – Neautorizovaný životopis Dana Browna
Autor: Lisa Rogaková
Vydala: Metafora, spol. s r.o.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s