Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníVýprasky mého dětství

24.06.2006   Aleš Misař   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak dlouho jsem už nedostal výprask? Zkouším se zamyslet a zjišťuji, že tato doba se rovná vzdálenosti, jakou ode mě stačilo uběhnout dětství. Můžete samozřejmě dostat výprask na mnoho způsobů, aniž byste si o něj říkali. A vůbec nemusí přijít od rodičů – postačí si zajít například do slávistického kotle v nalíčení sparťanskými barvami. Ovšem klasický výprask jako spravedlivou výplatu uštědřenou z pozice rodičovské autority za lotrovinu už se mi asi „nepoštěstí“ vytrpět.

Kdepak masochista! Pouze jsem se nechal unést vzpomínkami. Pro mě a pro mého o dva roky mladšího bratra znamenalo slovo „výprask“ první ponětí o trestu za porušení jakéhosi řádu. Strach z něho bičoval v nezralých myslích otázky po morálním zákonu včetně předpokladů pro účinnou sebekritiku. Symbol výprasku představovala obyčejná kuchyňská vařečka – její hrůzný tvar visel jako Damoklův meč nad každým riskantním pokusem o taškařici, jaká se jen může zrodit v nepoučených dětských hlavinkách. Máti si uvědomovala sílu tohoto trestajícího předmětu a neopomněla její význam ještě umělecky přizdobit – na náležitě dlouhý nástroj (zákon páky třeba udržovat na mysli) s pádnou rukojetí namalovala obličej – z jedné strany se tak vařečka neobyčejně přívětivě usmívala, z druhé ukazovala hrozivou tvář! A my jsme s bratrem doufali, že vždy uvidíme tu světlejší podstatu schizofrenické vařečky. Mnohokrát se však toto doufání ukázalo nepatřičně bláhovým a běsnění zlé tváře po zadní části těla mohlo začít.

Nejslavnější výprask? Vzpomínám si na něj dobře, i když slavnějším lze spíše nazvat sled událostí, jež k němu vedly a jež by se daly zasadit do průměrné situační komedie: Tenkrát jako čtyřletý postrach domu a rozený antikutil, kdoví proč máchaje ručičkama, přihopkal jsem nebezpečně blízko broušené míse. Ručičkama jsem přitom mávat nepřestal. Nejprve dostal úder obstarožní magnetofon, ten sletěl přímo na pamětnickou televizi, ta se zhroutila, zatímco obstarožní magnetofon nadále pokračoval v letu, až přistál na broušené míse původně umístěné vedle pamětnického televizoru. Na svou dobu houževnatá elektronika odolala náporu nešiky, ale bohužel se rozbilo to nejdražší – zrovna broušená mísa. Tato destrukce patří k nejzajímavějším psím kusům mého dětství. Tenkrát uhrazení škody ze strany pojišťovny nestačilo dostatečně poučit nezralou dušičku o hodnotě peněz a výchovná pojistka pomocí vařečky se mé zadnici nevyhnula.

A ještě léta potom jsem směl častokrát okusit, že vařečka není určena pouze k plotně, a poznal jsem také platnost některých fyzikálních zákonů na vlastní kůži. Docházelo i k obměnám trýznících pomůcek. Ze zkušenosti jsem pak mohl povědět, že nejvýchovněji působila plácačka na mouchy. Protože jsem se i přes nespornou vyhublost a vzdušnou lehkost nemohl za mouchu považovat, dopadaly rány úzkou rukojetí nástroje. Úžasně nápravný moment pro hříšníka!

Tak jsem se přihlížeje k míře vlastních provinění doslova protloukl dětstvím až za takový věkový práh, kdy rodičům přišlo nedůstojné přivádět mě k vědomí o morálnímu zákonu prostřednictvím fyzikálních zákonů. I podle toho jsem mohl poznat, že se přibližuji k tomu pomezí, kterému se říká dospělost. Konec výchovných záhlavců a rejdivých tanců vařeček... Ano, kromě rudých šlinců na těle mělo vyskákat na duši i základní svědomí a cit pro rozeznání dobrého a špatného. Svědomí také od jistých dob převzalo roli soudce i poskytovatele trestu. A co do mě rodiče vložili, to tam zůstává, více se vtlouci nedá. Věřím ale, že žádná rána nepadla vedle!


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: miroslawek - 27.6.2006 - 12:47

Tak si myslím, že nevím ;o))) I když mne tedy napadá jedna asociace - a to, jak pan Pécuchet převlečený za poustevníka odtušil na otázku vdavekchtivé vdovy Bourdenové, co by radil: Bičovat!

Od: Aleš - 28.6.2006 - 14:10

Nečekaná asociace
Mně sice výprask a poustevník nějak dohromady nejdou, ale nebije poustevník spíš takovou tou bačovskou holí-paznehtem?

Od: miroslawek - 13.7.2006 - 14:19

pozoruhodné, má poslední reakce zmizela a spam zůstává ;o))))))

Od: Renata Šindelářová - 13.7.2006 - 20:50

Spam nezůstává, ale díky momentální nepřítomnosti webmastera ho mažu dvakrát denně "ručně". Spamy, které jste tu viděl, byly tudíž nové. Jinak nemám ani já, ani nikdo další z redakce, důvod mazat běžné komentáře. Pokud jsem tedy se spamem smazala ten Váš (nebo kohokoliv jiného!), protože jsem ho mezi těmi spamovými přehlédla, tak se omlouvám.

Od: Adéla - 23.6.2008 - 14:04

au
U mě to není tak dlouho, co na můj holý zadek přistávaly poslední rákoskové švihance.

Od: Zdeněk - 23.1.2011 - 21:52

Vzpominka na výprask řemenem
Nepatřil jsem mezi extrémně zlobivé přesto můj zadek se s páskem občas setkal.Výprask na který jsem dlouho vzpomínal jsem dostal ve čtvrté třídě.Ve škole jsme blbli a dávali holkám mokrou houbu pod zadek.Někdo předemnou tou houbou utřel inkoust.Holka,které jsem dal houbu pod zadek měla na sukni velký flek.Dostal jsem poznámku,bylo mi jasný co mně bude doma čekat,ani jsem domů nespěchal.Velké překvapení bylo,když jsem přišel domů.Seděla tu dotyčná dívka se svojí maminkou.Nemusel jsem moc nic řikat.Bylo oznámeno,že dostanu výprask řemenem na holý zadek.Poprvé na holý zadek.Táta si odepnul řemen,nikdo si nedovede představit to ostudu co jsem prožíval.Dostal jsem pořádně,měl jsem pěkně červený zadek.Dlouho jsem pak výprask nedostal.

Od: zdeněk - 13.6.2013 - 19:13

první výprask
No už je to mnoho let ale přesto se mi vzpomínka na svůj první výprask vybavý.CHodil jssem do druhé třídy,nepatřil jsem zas tak k nejzlobivějším ale někdy přišlo období různých klukovských průšvihů a výprask byl doslova na spadnutí.PAMATUJI Na ten smolný týden ve škole dvě čtyřky poznámka a pár klukovin k tomu.A tak nebylbylo divu ,že přišlo čím mi bylo vyhrožováno tedy k výprasku.Byl jem vyděšený protože jsem nevěděl co mně čeká.Rodiče mně vzali do pokoje a požádali sestru aby za námi tam nechodila,mamka jí něco pošeptala a sestra šla na chvilku ven.Když jsme byli v pokoji sami tak jsem se dozvěděl,že budu bit.NEŽ DOSTANU TAK ,ŽE MI POVÍ,ZA CIO DOSTANU VÝPRASK.Poslouchal jsem s vytřeštěnýma očima.Pak si otec odepnul pásek,přeložil si ho a poručil mi abych se předklonil,vystrčil jsem zadek a začal můj první výprask,první tři rány jsem zvládl bez křiku při čtvrté ráně už jsem pištěl.poslední tři byly na holou.Po výprasku jsem měl pěkně červený zadek,ve škole jsem několik dní nemohl pořádně sedět

Od: ZDENĚK - 18.12.2013 - 20:53

TŘÍDNÍ SCHŮZKY
nEZVAT NIKOHO DOMŮ,KDYŽ NEVÍTE JAK DOPADNOU RODIČÁKY,TO JE MOJE ZKUŠENOST.KAMARÁDKA MNĚ PŘEMLUVILA,ŽE SI BUDEME HRÁT NEŽ PŘIJDOU NAŠI Z RODIČÁKU A JÁ JSEM S TÍM SOUHLASIL,NETUŠIL JSEM CO NAŠI VŠECHNO ZJISTÍ.KDYŽ NAŠI PŘIŠLI TO BYL TANEC.NEŽ JSEM SE VZPAMATOVAL BYL JSEM BIT ŘEMENEM NEJDŘÍVE PŘES KALHOTY A PAK NA HOLOU.PRNÍ ČAST VÝPRASKU VIDĚLA I MOJE KAMARÁDKA KDYŽ JSEM DOSTÁVAL NA HOLOU TAK ODEŠLA.PO VÝPRASKU JSEM SE STRAŠNĚ STYDĚL.

Od: anonym - 3.5.2023 - 11:58

Já ne dostávala výprask, asi jednou, když jsem byla málo, kdy jsem zapálila záclonu, a sedla jsem si na nočník, tak pak jsem hned dostala na holou.A Můj bratranec byl bit každou chvíli mě chatkou na holou.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0605 s