Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníMiroslav Vladyka se převlékl za M. D. Rettigovou

22.06.2006   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Minulý čtvrtek 15. 6. 2006 proběhl v restauraci Století křest knihy Po stopách s Miroslavem Vladykou Šárky Horákové, vydané nakladatelstvím XYZ. Původní scénář pro televizi se dočkal knižní podoby, která slouží coby jakýsi průvodce po zajímavých koutech naší země.

Miroslav Vladyka jako hlavní osoba příběhu a cestovatel zároveň, vyzkoušel během natáčení nespočet převleků, od Frištenského až po M. D. Rettigovou. A užil si i s celým štábem hodně zimy, jak sám poznamenal. Každopádně dobrodružství měla i autorka Š. Horáková, která se na křtu přiznala, že rozhodně, na rozdíl od zbytku štábu, neřadí ke sportovcům, dokonce se nazývá kavárenskou povalečkou, avšak i ona musela obout botasky a vydat se za odkazem našich významných předků. Navíc neustále hlídala M. Vladyku, aby texty ze scénáře říkal přesně, jak má, neboť ten si stěžoval na autorčin květnatý jazyk, jenž byl pro něj občas velmi těžko zapamatovatelný.
Každopádně kniha je důkazem, že i někdy náročné podmínky natáčení i nečekané situace zvládli tvůrci bez větších problémů, a tak se i čtenářům dostává do rukou příručka, podle níž mohou vyrazit například za odkazem Jiřího Mahena do Brna, Vysočinu projít s myšlenkami na Otokara Březinu, nebo objevit Podkrušnohoří se vzpomínkou na hříšného Giacoma Casanovu.

Autorčina snaha, kterou sama na křtu zdůraznila, originálně spojit místopis s životopisnými příběhy významných osobností minulosti, se vydařila. Tudíž čtenář nejenže poznává nová místa na mapě České republiky, ale zároveň si doplňuje své znalosti o lidech, jež ovlivnili všechny oblasti našeho konání.


Takže knihu můžete přibalit do batohu, až se budete chystat na výlety po českých luzích a hájích. Uvidíte, že mnohá místa spatříte, po jejím přečtení, jinýma očima. Napadlo by vás třeba trávit prázdniny v Brně, nebo v Děčíně? Když léto se přitom obvykle tráví u vody? Pokud by vás to nenapadlo, tak vězte, že podvečer na brněnském Špilberku skýtá neopakovatelné kouzlo a že procházka děčínským ZOO je díky svému umístění v lesoparku velmi příjemná.

Moc bych si přála, aby tato publikace měla pokračování, protože tu existují ještě další kraje proslavené zajímavými osobnostmi, čili připomenu jen Boženu Němcovou nebo Karolinu Světlou.
Ono pokračování záleží na zájmu čtenářů s tímto, troufám si tvrdit, prvním dílem. Lze jí tedy proto jen popřát stejně jako na křtu, mnoho spokojených čtenářů.


Zdroj obrázku: nakladatelství XYZKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s