Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníNa mateřství je času dost

28.06.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jsem ve věku, kdy často dostávám jednu a tu samou otázku a to kdy si konečně pořídím dítě. S oblibou odpovídám osobně vymyšleným mottem – Do padesáti je času dost a pak už je naštěstí pozdě. Možná mám jen výhodu netikajících biologických hodin, protože si i ve svých třiceti letech raděj zaskáču v rockovém klubu než nad kočárkem.

Každopádně problém odkládání mateřství na pozdější dobu přináší velká zdravotní rizika, která si ale často ani ženy neuvědomují, neboť doufají v zázraky lékařské vědy, ale ani lékaře nelze považovat za všemocné. Těch důvodů proč ženy mají v současnosti potomstvo až po třicítce najdeme několik, hlavním důvodem se stává kariéra. Přitom s ohledem na postavení ženy v české společnosti se u nás kariéra buduje velmi obtížně. Vždyť zaměstnavatelé na ženu nad 25 let pohlížejí výhradně jako na potenciální matku.

Pokud bych měla mluvit za sebe, připadá mi, že čím je člověk starší, tím cítí větší zodpovědnost a proto se zdráhá přivést na tento svět svého lidského následovatele. V podstatě je mnohem lepší, má-li našinec dítka po dvacítce, neboť s lety se stane váhavějším. A musím říct, že znám spousty párů, či svobodných matek, jimž se děti narodily z opravdového nerozumu. Potom přirozeně část těchto dítek vyrůstá v lehce asociálním prostředí. Mohla bych jmenovat x příběhů dívek, které přišly k těhotenství jako podzim do Podkrušnohoří (slovy klasika) a běžné starosti typu, kde budou bydlet, a čím dítě nakrmí, řešily až posléze. Zatímco já jsem běhala po diskotékách, ony praly pleny, a rozbíjely prasátka s našetřenými haléři.

Opravdu si myslím, že děti jsou o odvaze a zodpovědnosti. V posledních týdnech, kdy jsem se z tisku dozvěděla o dvou případech ztracených dětí, jsem ovšem velmi otřesená přístupem matek těchto dětí. Když jsem se dočetla že v Belgii rodiče přišli až ve dvě ráno na to, že na bleším trhu, kde údajně popíjeli v baru, ztratili dvě děti, brala jsem to coby špatný vtip. Belgie se sice bála dalšího Dutrouxe, nicméně co je ta za rodiče, když nedokáží ohlídat své děti? A aby toho nebylo málo, tak jistá česká maminka postrádala pětiletého chlapce, kterého ve vlaku pustila samotného na toaletu, až ho našli bohužel mrtvého. Celé dětství jsem cestovala s mámou trasu Praha – Žďár nad Sázavou a nepamatuji si, že by mě ve vlaku nechala jít někam samotnou.
Pochopitelně zmíněným rodičům nepřeji to, co se jim přihodilo – tedy bezesné noci, kdy s hrůzou čekají, kdy a jak jejich děti najdou. Ale napadá mě, kam se vytratila jejich ostražitost, přestože chápu, že uhlídat dítě někdy znamená téměř nadlidský výkon.

A proto si myslím,že je možná sobecké vzdát se mateřství, ale našinec se zbaví navždy toho rizika, že tvorečka, jehož přivedl na svět, vystaví nebezpečí vlastního selhání.
Na bezdětné ženy často společnost pohlíží jako na zlé osoby, jež se vzdaly poslání stát se matkou, ale někdy se ho vzdaly s vědomím, že by toto své poslání z nějakého důvodu neunesly a nezvládly. Ovšem tím nejsou horší než zbytek populace.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Mirka - 14.7.2006 - 18:03

Není to tím...
Není to jen o zodpovědnosti, je to i o lenosti a pohodlnosti. Dost mladých žen dnes volí raději osobní pohodlí, než starost o dítě. Někdy se tomu nesprávně říká "kariéra". (Ale po třicítce?!) Člověk se musí vzdát určité míry osobního pohodlí a trochu se obětovat. Až později, přibývajícím věkem, si žena uvědomí, čeho se vlastně vzdala. Přátelé "odcházejí" a pouto pokrevní, které si mohla vytvořit, neexistuje.(V dřívějších dobách vychovávaly ženy - naše prababičky, mnohdy za daleko horších podmínek než jsou dnes i několik dětí... Přitom existovalo mnoho dětských nemocí, které se tehdy neuměly léčit, takže
žily v neustálém strachu o ně, a přesto byly statečné a svoji mateřskou roli braly jako své poslání. Uvažujme o tom...

Od: anonym - 25.7.2006 - 8:31

jo naši rodiče vychovávali děti za horších podmínek - kolikrát nebylo kde bydlet - jenže se zapomíná, že ty DĚTI=to jsme my, proto máme větší zodpovědnost a nevrháme se do toho
naše prababičky měly několik dětí, když nebyly léky (a taky dostupná antikoncepce) - nakolik to byla jejich volba? nebo jim spíš nic jiného nezbylo?!

Od: Loreta Kadishová - 25.7.2006 - 10:33

ač nerada musím souhlasit s Mirkou, bydlím, střídavě v našich dvou největších městech a trend jest bohužel takovýto, co nejdéle si užívat, bavit se, nic neřešit...

Od: Martina Bittnerová - 25.7.2006 - 10:35

Loreta - jo ale ve finále si nikdo nic neužívá, jsou to jen prázdné řeči, kterými nás krmí magazíny s lesklými obálkami. Hodnota života je jinde. Např. než člověku dojde, že co se týče partnerů nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě... Na druhou stranu bych řekla, že právě kvůli trendu užívání si, je velmi obtížné (obecně) najít pro dítě zodpovědného otce. Čili zaplať pámbu, že mi netikají biologický hodiny.-)

Od: Loreta Kadishová - 26.7.2006 - 12:50

hmm, něco na tom bude na tom nedostatku hodnotných otců pro naše děti...pámbu zaplať za normálního chlapa :)

Od: nika - 26.10.2010 - 16:03

Matkou v Česku - nikdy!
Ženy odkládají v Česku mateřství obvykle z kvůli diskriminaci na trhu práce. Mnoho mých kamarádek to zažilo na vlastní kůži. Jednu mou vdanou kamarádku ndmítli při konkurzu, protože je vdaná a určitě půjde na mateřskou. Jinou kamarádku sice zaměstnali, ale musela slíbit, že dva roky neotěhotní (jinak by ji vyhodili nebo by musela zaplatit pokutu). V nejhorší situaci jsou však ženy, které už dítě mají (zvláště když je dítě v předškolním věku). Takovou ženu téměř nikdo nezaměstná, protože dítě může onemocnět a určitě se o ně bude pak starat. Dalším důvodem je ekonomická situace. Bez dvou příjmů je dnes dost složité uživit rodinu. Žena, která je na rodičovské dovolené bere sice určité dávky, ale ty jsou mnohem nižší než byl její původní plat. Partner této ženy pak musí mít více pracovních úvazků. Jinak budou žít pouze z jednoho platu a jejich ekonomická situace se může výrazně zhoršit. V Česku nemají ženy možnost skloubit práci a rodinu. Žena je nucena být doma s dítětem nebo pracovat a mateřství odložit. Vzhledem k situaci v Česku jsme se s přítelem dohodli, že si dítě pořídíme až za pár let, ale v Česku to v žádném případě nebude. Máme v plánu se odstěhovat do některé ze skandinávských zemí, kde není problém skloubit práci a rodinu.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0206 s