Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníŽáby jako domácí mazlíčci

21.07.2006   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Život tohoto druhu obojživelníků začíná vajíčkem, které dospělá žába naklade ve vodě. Za krátkou dobu se z vajíček vyklubou malí pulci, kteří ještě nejsou schopní životu na souši a ve vodě se pohybují pomocí ocásků. Postupem času se jejich ocásek mění v nohy a žáby začínají žít i na souši. Aby se žáby mohly dobře pohybovat, mají na prstech přilnavé přísavky, které se vyvíjí s nohama. Pulci se ne náhodou podobají rybám. Žáby se totiž z ryb vyvinuly.

Jak zapadají do potravního řetězce? Živí se drobným hmyzem např. mušky, komáry atd. Samy naopak tvoří potravu ptákům. Žáby se dokáží přizpůsobit životním podmínkám. Např. žáby z oblastí s nedostatkem srážek dokáží přežít celé měsíce zahrabány v bahně. Na povrch se vynoří, až když znovu nastanou deště. Nebo žáby, které žijí v oblastech, kde se střídá období sucha a dešťů, si vytvoří silný povlak průhledného slizu, který je chrání po řadu měsíců před vyschnutím. V období dešťů se ochranný povlak rozpustí.

Vhodné podmínky pro žáby může v podstatě vytvořit každý člověk. Žáby jsou velmi skromní tvorové. Našli jsme žabí rodinku žijící v podstatě na smetišti ve starém prádelním hrnci. Vy si to na zahrádce můžete udělat hezčí. Třeba tak, že si vyhloubíte díru zhruba o velikosti 1m2 a zasypete ji zlehka pískem, aby se vyrovnaly nerovnosti. Pak jako izolaci použijete kus igelitu, který zajistíte kameny. Pak už chybí jen díru zaplnit vodou. Vznikne tak jezírko, které se stane dobrým útočištěm pro žáby. My jsme to vyzkoušeli a opravdu to funguje. Žáby v našem "bazéně" se čile rozmnožují. Voda se samozřejmě musí doplňovat, protože se odpařuje. My řešíme přívodem vody z okapu.

Zajímavosti:

Největší žábu změřili v západní Africe, vážila přes 3kg, s nataženýma zadníma nohama dosáhla její délka 90 cm.

Nejmenší druh žab se vyskytuje ve střední a jižní Americe a měří necelý 1 cm. Nejsou to jen nejmenší žáby, ale i nejmenší obojživelníci vůbec.

Nejlepším skokanem se stala jihoafrická žába "ptychadena ostronosá", která skočila 5,35 m. Se skrčenýma nohama měří ale jen 7 cm. Přeskočí tedy 76 násobek vlastní délky

Za nejjedovatější žáby se považují tzv. pralesničky („šípové žáby“). Vyskytují se v jižní a střední Americe. Každá obsahuje tolik jedu, kterým by zabila tisíce myší (nebo 20 lidí). Mnoho těchto žab není přitom větší než 2,5 cm. Jsou zbarveny do křiklavých barev (varování přírody pro živočichy, že jde o nebezpečný druh.)

Nejhlučnější žáby vydávají hlasité zvuky v době rozmnožování. Např. stromové rosničky jsou hlasité, že je můžeme slyšet až 1 km daleko.


Na fotografii nahoře: náš žabí "bazén"
Na fotografii dole: naše inspirace - žáby přežijí i ve starém hrnci

Zdroj fotografií: vlastní

Osobní web autora: http://www.tvojevolno.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 21.7.2006 - 11:05

Pěkný bazének a zajímavá inspirace, i když já nemám žáby ráda od té doby, co je napůl rozjeté házeli naši spolužáci na škole v přírodě nám na záda.-)

Od: Zdenka Karumníková - 16.12.2006 - 20:14

Žáby mám na zahrádce,
ale jak jim zajistit zimoviště ?Pokud to někdo ví, napište.

Od: Eliška - 29.5.2010 - 16:34

Hm
Zajímavá žabička naše rodina má také stejnou jenže ta žabička má od hlavičky po prdelku zelený proužek mužete mi prosím poradit či říct co to je za druh žabičky? Předem děkuji za odpověd:-)

Od: Adriana Šindelářová - 13.6.2010 - 13:08

Odpověď:
Nejsem žádný biolog, ale s největší pravděpodobností to bude skokan zelený. :) Jen pozor na něj. Pokud je to skutečně on, pak Vám na zahrádce skáče silně ohrožený druh.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0296 s