Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPodmořský svět ve Valencii

12.07.2006   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Valencie ve slunném Španělsku trpěla neustálými záplavami řeky Turia, až se místní rozhodli odvést řečiště jinam

A tak se od poloviny 20. století píše nová historie téměř tři čtvrtě milionového města. V původním deset kilometrů dlouhém korytu řeky byly založeny parky a zahrady a dnes se tyto zelené plíce Valencie staly rekreační a sportovní zónou. Je zde umístěno i unikátní "Město umění a věd", největší kulturní, vzdělávací a zábavný komplex v Evropě.

V jeho areálu se nachází obrovský oceánografický park, jenž přivítal první návštěvníky v únoru 2003. Zaujímá plochu 10 000 m2 a celkem asi 45 000 živočichů z 500 druhů si může zaplavat v obřích akváriích s neuvěřitelnými 42 miliony litry vody.

Hned při příchodu zaujme velkolepé architektonické pojetí Felixe Candely, které si pohrává se sklem, bílým betonem, kovem a vodou v dokonalé vyváženosti. A pak se už milovníci mořského světa dostávají přímo do vodního ráje. V sedmi akváriích se předvádí fauna a flora různých oblastí Středozemního moře. Sedmdesátimetrový podmořský tunel ukáže život v Atlantickém oceánu - od vod pásma mírného až k tropickému. Na samém konci pak čekají na návštěvníky dvě ohromná akvária představující malebné korálové oblasti Karibiku, Indického a Tichého oceánu. Největší akvárium oceánografického parku s obsahem sedmi milionů litrů vody je opět zasvěceno Atlantiku. Jeho dvě části propojuje tunel dlouhý třicet pět metrů, který mapuje cestu z Bermud ke Kanárskému souostroví. Právě zde můžete sledovat různé druhy žraloků, barakudy, úhoře mořské, rejnoky a další zajímavé živočichy. Velká konstrukce ve tvaru ledového iglú evokuje chladnou arktickou oblast s mroži a běluhami, Antarktidu reprezentuje kolonie tučňáků. V další části se nabízí setkání s patagonskými lachtany, v největším delfinariu v Evropě s pěti velkými bazény a hledištěm pro 2 210 diváků lze pozorovat defilé delfínů. Poučná je část věnovaná mokřadům tropických a subtropických oblastí.

Návštěvníkům se tu nabízí také obchůdky se suvenýry a cenově příznivé občerstvovací zařízení i luxusní podmořská restaurace.
Prohlídka celého parku vyžaduje minimálně půl dne, ale speciální vstupné umožní návštěvu rozloženou do dvou dnů. Pro skupiny, děti, rodiny a seniory snížené vstupné. Otevřeno denně od 10hodin!

Zdroj fotografie: www.desperado.cz

A pokud chcete Oceánografický park navštívit? Můžete jet na poznávací zájezd nebo strávit dovolenou na pobřeží COSTA DORADA, odkud je do Valenci jen kousek. Tip Rozhledny:
Hotel Jaime I, Costa Dorada, Salou, 21. 7. - 30.7. 2006, polopenze, cena 12780,- Kč, č. zájezdu 07149
INVIA.CZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata - 12.7.2006 - 7:22

To musí být krása! škoda, že tím směrem nemám namířeno.

Od: jana - 12.7.2006 - 10:15

Opravdu, je to úžasné, při té impozantní velikosti si skutečně připadáte jako součást moře. najednou se pohne chapadlo, propluje hejno třpytivých rybek nebo vyrazí žralok a to vše v té nejtěsnější blízkosti. Jen natáhnout ruku a pohladit ho :))

Od: Katka - 13.7.2006 - 7:58

To je skvělý. Podmořský život pro ty, co se bojí potápět, to by se mi líbilo.

Od: Loreta Kadishová - 13.7.2006 - 10:42

nejenom akvárium je zajímavé, celé město je úchvatné a krásné

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s