Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMaximální fotografie jezdí v metru

18.07.2006   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cestující pražského metra překvapí podivuhodní spolupasažéři.

Celkem dvě stě kusů šesti různých plakátů zve na výstavu Maximální fotografie. Výstava probíhá již po třetí v jižních zahradách Pražského hradu, letos představuje výběr z cyklu New York – Pompeje fotografa Jana Lukase pod názvem Konfrontace.

Plakáty v metru ukazují ty snímky, které výstava nezahrnuje. Fotografie Jana Lukase využívají překvapivých paralel mezi dvěma městy, jeho snímky propojují různé epochy i kontinenty. Metro se jeví pro jejich umístění jako vhodné místo - tajemný prostor pohybu, přesně odměřovaného času i nečekaných setkání. Doprovázet nás budou až do 31. srpna.

Výstava Maximální fotografie pochází ze sbírky finanční skupiny PPF. Letos projekt představuje cyklus New York – Pompeje fotografa Jana Lukase. Sestává z dvojic černobílých a barevných snímků konfrontujících svět zaniklých Pompejí s nenablýskanými zákoutími New Yorku.Výsledkem je jedinečná kolekce fotografických dvojic, v níž se fascinujícím způsobem klene společný lidský prostor i čas.

Jan Lukas, jenž se letos dožívá 91. roku, pochází z Českých Budějovic. Fotografuje od dětství, svět kolem sebe zachycoval nejen dokumentačně, ale i s originálním výtvarným citem. Tématická šíře jeho tvorby sahá od krajinářských fotografií, přes reportážní až k portrétu. V třicátých letech 20. stol. patřil k zakládající generaci českých fotoreportérů, společně s Karlem Hájkem či Václavem Jírů. V roce 1946 vydal úspěšnou publikaci Země a lidé, jeho kniha Moskva z roku 1963 byla zničena po intervenci sovětského velvyslance. V roce 1965 odešel do Spojených států.
Po získání amerického občanství v roce 1971 začal pracovat na cyklu Ostrované, v němž dokumentoval život na Manhattanu, v Jeruzalémě, tehdejším Západním Berlíně či na Tchajwanu. Už v roce 1968 představil v New Yorku svůj soubor Pražský deník 1938 – 1965, jenž patří k zásadním cyklům v kontextu české fotografie.
Z Lukasovy rozsáhlé tvorby se bohužel zachovala jen část – jako člověk tajně opouštějící svou vlast propašoval do zahraničí jen část své práce a mnoho negativů, vzniklých před rokem 1965, se ztratilo. Některé se po letech našly v Uměleckoprůmyslovém muzeu, největší část negativů z let 1930 - 1965 je však stále nezvěstná.

Vystavené fotografie jsou z cyklu čítající celkem 24 párů fotografií , jejich originály vlastní PPF. Pompejské snímky vznikly většinou roku 1963. V 70. letech Jan Lukas doplňoval jejich protějšky na Manhattanu. V jižních zahradách Pražského hradu uvidíme 13 párů.
Na koncepci výstavy spolupracoval opět architekt Michal Froněk. Navrhl unikátní skleněné stojany s ocelovou podestou, vyráběnou technikou odlévání starých zbraní a děl. Vznikly v atelieru Olgoj Chorchoj.

Výstava instalovaná v Rajské zahradě a zahradě Na Valech potrvá až do 10. září a vstup na ni je zdarma.

Zdroj fotografie: www.ppf.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0553 s