Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBrána do české trampské, folkové a country muziky

26.07.2006   Pavla Králová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dodnes si pamatuji, jak jsem stála na pódiu a celá rozechvělá tvořila společně s kamarády tóny naší muziky. Bylo nám teprve kolem 13 a vystupovali jsme na Portě. Nebylo to celostátní finále, ale pro nás to i tak dost znamenalo. Byli jsme součástí folklórního souboru, pro tuhle příležitost jsme nacvičili speciální repertoár a porovnávat se nyní s "dospěláky" byl výjimečný pocit. O čem tato soutěž vlastně je? Jaká je její historie a myšlenka?

Porta (dnes navíc s přídavným jménem Trampská) je nejstarší soutěžní festival pro začínající country, folkové nebo trampské skupiny v Čechách i na Slovensku, snažící se jim poskytnout prostor (nebo také otevřít bránu) k širší skupině posluchačů. Festival vznikl v roce 1967 v Ústí nad Labem, název je odvozen od pojmenování údolí Labe v místech, kdy prochází Českým středohořím, zde se totiž jmenuje Porta Bohemica (Brána Čech). Původními tvůrci projektu byli například Jiří &Sosvald či Kapitán Kid.

Mottem celé soutěže je heslo: Hudba je lék - Porta je nejlepší apatyka! Do dnešní podoby s předkoly v krajích Porta dospěla až časem. První ročníky zaznamenaly velký úspěch - snad i nad očekávání organizátorů - a proto bylo po prvních dvou letech třeba zavést oblastní kola, z nichž jednotlivé soubory postupují dále do celostátního finále. To se v posledních letech opět navrátilo do Ústí nad Labem a celá Porta každý rok dává příležitost přibližně tisícovce muzikantů ukázat své umění lidem. Regionů, kde se konají předkola je v ČR 13 a na Slovensku potom 5. Tento rok bylo uděleno celkem 5 cen - 1 autorská, 2 interpretační, 1 divácká a 1 ústecký stříbrňák (nová, zvláštní cena štábu Porty za přínos v oblasti trampské písně).

Zajímavým nápadem organizátorů bylo také propojení obdobné dětské soutěže Brána se samotnou Portou tak, že vítěž Brány postupuje přímo do semifinále Porty. Mladí hudebníci jsou tak velice motivovaní a Portě je tak zajištěna "nová krev". Další zajímavostí je také volba Miss Porty, která poprvé proběhla v roce 1970 a poté byla po dlouhé pauze znovu obnovena v roce 1991. V ní je zvolena nejkrásnější dívka ze zúčastněných kapel.

Letošní výsledky:

AUTORSKÁ: Lucka Bublavá a Jan Dospiva (Orlová-Lutyně)

INTERPRETAČNÍ: Marien (Pardubice), Načas (Praha)

DIVÁCKÁ: Marien (Pardubice)

ÚSTECKÝ STŘÍBRŇÁK: The &Sůtrs (Přerov)

A jak to dopadlo s námi? Inu, na Portě je skutečně silná konkurence...ale ostudu jsme si neudělali.


Zdroj fotografií: www.porta-jihlava.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0441 s