Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVydejte se za nádherným výhledem na Ještěd!

15.08.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vrch Ještěd (1012 m.n.m.) odjakživa suverénně dominuje Liberci a okolí, od roku 1973 navíc ozdobený Hubáčkovým jedinečným projektem horského hotelu a vysílače, majestátně a nesmírně sebejistě shlíží do údolí pod sebou, na Liberec a kraj, pojmenovaný po něm Podještědí. A skutečně se zde je na co dívat. Byli jste tu někdy? V zimě lyžovat, v létě na procházce?

Hubáček s nevídaným citem spojil žulový Ještěd s moderními materiály vysílače a vytvořil tak pomyslnou třešničku na dortu přírody. Jako by hotel stál na vrcholu hory odjakživa, skoro jako by s ní byl srostlý.

O (téměř) všech pokrývkách jeho hlavy

A přesto - není tu od nepaměti. Dávno před ním tu původně stál kamenný kříž, vztyčený již roku 1737, v roce 1812 byl tento kříž povalen a od roku 1834 už zde stály jen kříže ze dřeva. S nárůstem zájmu turistů v 19. století přišla také nutnost poskytnout jim na vrcholu po namáhavé cestě občerstvení a spočinutí. Tohoto nápadu se ujali manželé Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova, kteří zde nejprve každou neděli v létě poskytovali občerstvení ze zásob, které přinesli a později, roku 1850 zde zbudovali vlastní chatu, ve které bylo postupně možné i přenocovat. Tato chata přestala o osmnáct let později stačit a byla proto nahrazena tzv. Rohanovou částečně kamennou chatou.

V květnu roku 1876 zde byla vztyčena 5 metrů vysoká vyhlídková věž, již roku 1889 nahradila rozhledna o 3 metry vyšší. Současně s výstavbou nové rozhledny se začalo uvažovat o stavbě nového, luxusnějšího hotelu. Jeho stavba byla započata i dokončena v roce 1906 podle návrhu libereckého stavitele Schäfera. Hotel měl nyní velkou společenskou místnost pro 100 hostů, 23 pokojů, noclahárnu, terasu pro 50 lidí a také novou, 23 metrů vysokou rozhlednu.

V roce 1909 zde byla postavěna sáňkařská dráha, čímž se atraktivita místa ještě zvýšila. Významný příliv návštěvníků si může připsat také lanová dráha, zřízená na Ještědu roku 1933, je hned po lanovce na krkonošskou Černou horu nejstarší v republice. V sedmdesátých letech byla provedena její rekonstrukce, aby vyhovovala všem bezpečnostním požadavkům. Lanovka měří 1188 metrů, za hodinu je schopná přepravit až 525 osob a na vrchol se díky ní dostanete během pouhých 4 minut.

Celý hotel postupně prošel rekonstrukcí, ale v roce 1963 se kvůli neopatrném rozmrazování potrubí ocitl v plamenech a shořel. Podobný osud měla i Rohanova chata.

Najednou byl vrchol hory prázdný. Ale nemělo tomu tak být nadlouho. Podle projektu SIALu Liberec, ve kterém byla nová budova od začátku koncipována jako hotel i televizní vysílač, se začalo stavět v roce 1966, budova ve tvaru rotačního hyperboloidu byla slavnostně otevřena 21. září 1973. Projekt architekta Karla Hubáčka byl v roce 1969 oceněn prestižní Perretovou cenou.

Ještěd dnes

Z Ještědu můžete za dobré viditelnosti dohlédnout na Krkonoše, Český ráj, České středohoří, Orlické a část Lužických hor. Je zde k dispozici také lyžařské středisko, které dohromady zahrnuje téměř 9 km sjezdovek a v roce 2009 bude hostit mistrovství světa v klasickém lyžování.

Podještědí nabízí také skvělé vyžití pro cykloturistiku, stránky, shromažďující některé odkazy naleznete např. zde . Trasa na Ještěd je údajně náročná, ale za ten výhled to prý stojí. Tak šup do pedálů!

Už po čtyři roky se na hoře konají také oslavy založení hotelu. Účast na letošním ročníku byla nevídaná - na Ještěd se přišlo podívat celkem 13 000 lidí. Tradiční součástí slavností jsou například závody ve vynášení sudů s pivem na Ještěd, letos se vysílač i hora navíc oděly do 2 kilomety dlouhé ručně pletené šály, návštěvníci shlédli film (na stránkách www.liberec.cz si o jeho výběru sami rozhodli) či světelnou show.

V současné době se také začíná spekulovat o prodeji vysílače kvůli nástupu digitálního vysílání. Pokud k prodeji dojde, pak nezbývá než doufat, že to Ještědu neublíží, ale prospěje.

Nahoru, po Ještědu dolů

A to rovnou 712 krát během jediného roku! Zdá se vám to nemožné, šílené, nebo zbytečné? Možná máte pravdu. Rozhodně to tak ale nepřijde třiašedesátiletému Vladimíru Ježkovi z Liberce, který tohoto úžasného čísla dosáhl výstupem dne 28.4.2006. Později, 6.7.2006, zdolal horu po tisící. Pětinásobku tohoto čísla, tedy 5000 výstupů celkem, dosáhla již v roce 1937 Frieda Mandeliková.

Na Nový rok je vždy pořádán tzv. "Novoroční výstup na Ještěd". Každoročně se ho účastní stovky lidí, letošní ročník byl již 31. v řadě.

Jak se sem dostat?

Cesta po dálnici z Prahy trvá přibližně hodinu, pokud dáváte přednost jízdě vlakem, budete muset počítat s přestupy a dopravě budete muset obětovat asi o hodinu a půl více času. Lanová dráha na Ještěd staví v Horním Hanychově, což je část Liberce, kam je možné se dostat MHD. Jízdní řád lanové dráhy na Ještěd naleznete zde .

A co nahoře?

Restaurace má otevřeno po celý rok, disponuje kapacitou 120 míst a cena oběda či večeře se zde pohybuje kolem 150 Kč. Dále je zde k dispozici kavárna a bar s místem pro 50 lidí. Pokud tady budete chtít přespat, za noc strávenou ve dvojlůžkovém pokoji si budete muset připravit od 680 do 1650 Kč. K dispozici jsou 2 apartmá ***, 12 dvojlůžkových pokojů *** a 8 dvojlůžek v kategorii *. V ceně noclehu je i snídaně formou švédských stolů.

No řekněte, neměli byste chuť sledovat východ slunce na Ještědu? Já tedy rozhodně ano.

 
Zdroje fotografií: www.cot.cz a www.liberecko.cz
 
Zdroje informací: www.cs.wikipedia.org , www.hotel.jested.cz a www.idnes.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0253 s