Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření61 let od útoku na Hirošimu

06.08.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Právě dnes uplyne 61 let od chvíle, kdy americký bombardér B-29 ve snaze přimět Japonce ke kapitulaci ve druhé světové válce svrhnul na toto japonské město atomovou bombu. O tři dny později následoval útok na Nagasaki. Ze zhruba 400 000 tehdejších obyvatel Hirošimy zahynulo na následky výbuchu atomové pumy přes 240 000 osob. Dalších 150 000 lidí bylo zraněno nebo zasaženo zářením. V Nagasaki téměř 25 000 lidí zemřelo a přes 100 000 lidí bylo zasaženo radioaktivitou.

Útok byl důkladně naplánovaný a dokonale propočítaný. Výbuch bomby, spuštěné na padáku, se uskutečnil v 580 metrech nad zemí, tedy ve výšce, kde měl nejničivější dopad. K explozi v Hirošimě došlo přesně v 8:15:30 ráno. Bomba explodovala nad tzv. Letzelovým domem, dnes označovaném jako "atomový dóm". Tato budova, postavená podle návrhu českého architekta Jana Letzela, přežila výbuch téměř bez úhony. Z lidí, kteří se nacházeli blízko centra výbuchu zbyly jen stíny na zdech. Síla výbuchu pumy svržené na Hirošimu odpovídala explozi 20 000 t trinitrotoluenu. Teplota ohnivé koule dosahovala 300 000 °C.

Známá japonská spisovatelka Jukio Ota, která rovněž zažila jadernou katastrofu v Hirošimě a po 18 letech zemřela na následky ozáření, napsala: „Hirošima nevypadala jako město zničené válkou, nýbrž jako fragment obrazu konce světa. Lidstvo se začalo samo ničit a ti, kdo jaderný výbuch přežili, cítili se jako po nezdařeném pokusu o sebevraždu. Oběti jaderné pumy si nepřály žít dále.“

Minulý rok byl v USA Gallupovým institutem proveden výzkum veřejného mínění ohledně správnosti těchto útoků. Za správné pokládá tyto útoky 57 % dotázaných Američanů, oproti roku 1995 se podpora tohoto zásahu snížila o 2 %. Muži schvalují útoky v 73 %, ženy jen ve 42 %. Vcelku jasno mají také přívrženci republikánů, kteří útok podporují v celých 87 %, demokraté pak v "pouhých" 63 %. 80 % dotázaných se pak domnívá, že útoky ukončily válku a zachránily americké životy.

To, co se tenkrát v Japonsku odehrálo, bylo bez ohledu na důvody strašné a kruté. Tyto události by neměly být nikdy zapomenuty, aby si lidé stále uvědomovali ničivou sílu svých vynálezů a rozpoutané nenávisti. Nikdo z nás si asi všechnu tu hrůzu nedovede ani představit a díky bohu snad ani nemusíme. Važme si světa a našich životů a dělejme vše pro to, abychom se nezničili navzájem. Dnes už přišly ty časy, kdy by se nás i situace na Blízkém východě měla osobně dotýkat. Svět je i přes všechny obtíže a bolesti báječné místo pro život a bylo by škoda si ho zničit. Dělejme vše pro to, aby se podobné Hirošimy a Nagasaki už nikdy nemusely opakovat.

 
Zdroj fotografií: www.bbc.co.uk/czech a http://nc25.troja.mff.cuni.cz/~dolejsi/fkn/Kap4-35.htm

Zdroje informací: www.novinky.cz , www.maturita.cz a http://nc25.troja.mff.cuni.cz/~dolejsi/fkn/Kap4-35.htmKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0315 s