Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTak co, Češi? Už víte, kam s ním?

14.08.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už víme, kam s kterým odpadem? A jak daleko ještě máme od slov k činům? V červnu uskutečnila společnost CVVM průzkum, týkající se ekologického chování obyvatelstva. V něm se mimojiné respondentů ptala na to, zda a jak často třídí nebezpečný či běžný odpad, nebo zda by byli ochotni obětovat část svých peněz na využití k ochraně přírody. V jiném průzkumu pak CVVM zjišťovala, jak obyvatelé hodnotí přístup jednotlivých orgánů k ochraně životního prostředí a dalším průzkumu, jak hodnotí samotné životní prostředí.

My jsme třídili odpad snad odjakživa. Pamatuji se, jak jsem to nenáviděla. Nechápala jsem, proč prostě nemůžeme mít jeden koš na všechno, proč se plastové lahve musí sešlapávat a víčka od jogurtů dávat do zvláštní nádobky, a tak jsem schválně vyhazovala třeba kelímky od jogurtu do odpadkového koše v kuchyni, kam tedy rozhodně nepatřily. Když se pak na to přišlo, se stále stejnou vážností a rozhořčeností jsem se mamince dívala do očí a řekla jsem: "Proč já musím třídit, když ostatní netřídí?" Opravdu jsem tomu věřila, nebo jsem prostě jen byla líná dojít až k pytlům, určeným na plasty a papír? To už si radši nepamatuji. Maminka mi ale na oplátku vždy se stejnou rozhodností odpovídala, že na tom, jestli třídíme nebo netřídíme odpad moc záleží a že pokud jde o přírodu, tak se každá lahev vedle počítá.

A pak jsem jednou, ještě jako dítě, viděla ve večerních zprávách jakési obrovské smetiště kdesi v JAR. Ten pohled byl tak dokonale děsivý, že ve mně zanechal nesmazatelný dojem. Leželo tam doslova moře odpadků. Samozřejmě netříděných. Moje dětská fantazie zapracovala a mou hlavou se začaly honit myšlenky na utopení se v té příšerně páchnoucí ohavnosti. Od té doby odpad třídím. Třídili jsme ho i na základní škole a letos jsme s tříděním kupodivu začali i na střední škole. To je vůbec velmi dobrá věc. Kde jinde, než ve škole a doma se mají děti šanci naučit se třídit odpad. Nebo už jen - začít přemýšlet o odpadu?

A stejnou cestu, jakou jsem ušla já, musí postupně projít i celá společnost. Nejen u nás, v Čechách. Na celé zemi si lidé musí uvědomit, že i na té jejich jedné "pitomé lahvi záleží". Pojďme se tedy podívat jen ve zkratce na to, jak velký (či malý) kus té cesty máme už za sebou.

Ekologické jednání - třídit se učíme, ale přírodu chraňte bez dopadu na naši peněženku

Na otázku, zda odevzdává nebezpečný odpad, odpovědělo 41 % dotázaných, že vždy, 30 % pak často, 14 % výjimečně a 5 % potom nikdy. 39 % dotázaných pak běžný odpad třídí vždy, 36 % často, 15 % výjimečně a 8 % nikdy. 7 % respondentů tvrdí, že kupuje výrobky šetrné k přírodě vždy, 26 % často, 34 % výjimečně a 20 % nikdy. Pouhá 4 % dotázaných omezuje jízdy autem kvůli přírodě vždy, 14 % často, 28 % výjimečně, 29 % potom nikdy. Celých 14 % respondentů odpovědělo na dotaz, zda šetří energií a vodou kvůli přírodě, že vždy, 34 % že často, 32 % výjimečně a 15 % nikdy.

Na otázku, zda by obětovali část svého příjmu, pokud by si byl jistý, že tyto peníze budou použity na ochranu před znečišťováním životního prostředí, odpovědělo 6 %, že rozhodně souhlasí, 38 % spíše souhlasí, 26 % spíše nesouhlasí a 16 % rozhodně nesouhlasí. Souhlas se zvýšením daní za účelem ochrany živ. prostředí před znečíštěním by dala 4 % rozhodně, 27 % spíše ano, 35 % spíše ne a 22 % rozhodně ne. S výrokem, že vláda musí omezovat znečišťování životního prostředí, ale bez našich dalších výdajů rozhodně souhlasí 31 % dotázaných, 36 % respondentů spíše souhlasí, 20 % spíše nesouhlasí a pouhá 3 % rozhodně nesouhlasí.

Aktivně se do ochrany živ. prostředí formou petice zapojilo jen 16 % respondentů, finanční podporou pouze 12 %, demonstrovalo pouhých 5 % dotázaných a aktivity na ochranu živ. prostředí (brigády) se zúčastnilo 37 % respondentů.

Spokojenost se životním prostředím - stát by si měl vzít příklad z regionů

Velmi spokojených se živ. prostředím v ČR jsou 4 % dotázaných, spíše spokojených 45 %, spíše nespokojených 39 % a 8 % je nespokojených velmi. Se živ. prostředím v místě bydliště je velmi spokojených 10 % respondentů, spíše spokojených 63 %, 21 % spíše nespokojených a 5 % velmi nespokojených.

S čistotou ovzduší je velmi spokojených 13 % respondentů, spíše spokojeno je 51 % z nich, spíše nespokojeno se cítí 26 % dotázaných a velmi nespokojených je 8 % oslovených.

S postihem těch, kteří poškozují životní prostředí je spokojeno pouze 9 % respondentů, s přísností zákonů na ochranu živ. prostředí jen 17 % dotázaných.

Hodnocení ochrany životního prostředí - s činností orgánů spokojeni nejsme, svědomí (asi) máme

Činnost vlády v oblasti ochrany živ. prostředí hodnotilo pozitivně celkem 30 % dotázaných, z nichž ale pouze 1 % hodnotio tuto oblast jako velmi dobrou. Činnost ministerstev v této oblasti hodnotilo pozitivně 36 % oslovených, z nichž opět pouhá 2 % tuto činnost hodnotila jako velmi dobrou.

Úbytek deštných pralesů považuje za velmi vážný problém 56 % dotázaných, za poměrně závažný problém jej pak označuje 30 % respondentů, za málo závažný pouhá 4 % a za žádný pak 0 %. Provoz jaderných elektráren označuje za velmi závažný problém 23 % respondentů, za poměrně závažný ho pak považuje 30 % oslovených, za málo závažný 29 % a za žádný 9 %. Globální oteplování se jeví jako velmi závažný problém 55 % respondentům, za poměrně závažný ho považuje 29 % dotázaných, jako málo závažný ho označilo 6 % a za žádný pouhé 1 %. Nedostatek pitné vody označilo za velmi závažný problém dokonce 64 % respondentů, za poměrně závažný ho považuje 26 %, za málo závažný potom 5 % a za žádný jen 1 % dotázaných.

Pozn.: dopočet do 100 % vždy tvoří odpovědi "Nevím."Takhle? Ale ne...

Zdroje fotografií: www.praha12.cz a www.canterburytrust.co.uk

Zdroj informací: www.cvvm.cas.cz , zde je také k dispozici plné znění tiskových zpráv.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.04 s