Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKoho odzbrojit a komu zbraně nechat?

21.08.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všechen ten jaderný cirkus začal 16.7.1945 v Los Alamos, Novém Mexiku, v USA. Tehdy se tu uskutečnila první zkouška první atomové zbraně. Pokračovalo to o necelý měsíc později Hirošimou a Nagasaki. 9.2.1946 přednesl Stalin projev, v němž vyloučil sloučení kapitalistického a komunistického světa. Následovalo ještě téměř 45 let Studené války, politiky nedůvěry mezi Sovětským svazem a západními státy. Studená válka skončila 31.12.1991 rozpadem Sovětského svazu. Nikoliv však jaderné nebezpečí. Štafetu od Sovětského svazu převzaly jiné státy.

Elitní G10?

Zemí, které v současnosti disponují nukleárními zbraněmi, je celkem 10. Do této skupiny se řadí USA, Francie, Velká Británie, Rusko, Izrael, Severní Korea, Čína, Indie, Írán a Pákistán.

Z těchto států podepsalo (a později z ní neodstoupilo) dohodu o nešíření jaderných zbraní těchto 6: USA, Francie, Velká Británie, Rusko, Čína a Írán. Dohromady se v těchto 6 státech nachází přibližně 30 935 jaderných hlavic. Nejvíce (asi 20 000 hlavic) se nachází v Rusku a v dnes tolik obávaném Íránu nedisponují hlavicí ani jedinou!

Ostatní 4 státy, které vlastní jaderné zbraně, tedy: Severní Korea, Indie, Pákistán a Izrael disponují dohromady podle odhadů 176 - 352 hlavicemi, nejvíc těchto zbraní pak vlastní Izrael, který se ale k jejich vlastnictví nikdy nepřiznal.

"Legálních" jaderných mocností je bez Íránu, KLDR, Indie, Izraele a Pákistánu pouze 5.

Zlá, zlá KLDR

Komunistická Severní Korea, která se v roce 2003 přiznala k programu na vývoj jaderných zbraní po tom, co rok předtím vystoupila z dohody o nešíření jaderných zbraní, provedla 5.7.2006 již dokonce raketové zkoušky. Tyto zkoušky byly vzápětí na to odsouzeny RB OSN v rezoluci, která Pchongjang vyzvala k pokračování jednání o jeho raketovém programu a rovněž na něj uplatnila mírné sankce. KLDR rezoluci odmítla a prohlásila, že v testech bude pokračovat v zájmu obrany země i nadále.

KLDR je oprávněným raketovým strašákem. V Radě bezpečnosti má dva "spojence". Rusko a především Čínu. A kvůli známému faktu poněkud zastaralého složení stálých členů RB je toto spojenectvím opravdu velice cenné. Vždyť i současná rezoluce, uplatňovaná na Severní Koreu kvůli jejím raketovým testům byla kvůli těmto dvoum státům zmírněna na současnou podobu. Pokud by ke zmírnění nedošlo, nebyla by prostě žádná rezoluce. A takto se to odehrává v mnoha případech. Skutečně demokratické státy se v RB stávají rukojmími postojů Číny a v neposlední řadě také Ruska. Je třeba jim vycházet vstříc, pokud je chcete k něčemu přemluvit. Koneckonců - lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Lepší nějaká rezoluce, než žádná.

Zde začíná pomalu vznikat dojem, jako by ani Studená válka nikdy neskončila - vždyť kdo má nukleární arzenál, stává se rázem respektovaným hráčem. A v současné situaci, kdy Bushova "válka proti terorismu" jaksi pokulhává a islámský svět místo toho, aby se západnímu přibližoval, se naopak oddaluje (nebo se snad ten západní svět oddaluje od toho islámského?), si Američané nemohou být jisti téměř ničím. Natožpak tím, že KLDR neprodá některou ze svých zbraní teroristům, nebo se s nimi nespolčí (a nebo už to udělala?) a nevyrazí do boje proti společnému nepříteli, kapitalistickému světu, plného nemravnosti a bezbožnosti?

Ahmádínežád hlasí příchod! (Taky kašle na to, co si myslí OSN...)

Írán stále urputně tvrdí, že jeho jaderný program má sloužit pouze mírovým účelům. Svět mu nevěří. Ale ono se není moc čemu divit. Vždyť ze své země vyhnal inspektory MAAE a nerespektuje rezoluce OSN. Prezident Ahmádínežád dokonce prohlásil, že kašle na to, co si myslí OSN (to je mimochodem pro takové státy typické). Kašlat by na to ale neměl. V poslední rezoluci ho OSN vyzývá k ukončení jeho jaderných aktivit do konce srpna, jinak se Írán vystavuje hrozbě ekonomických sankcí. V této rezoluci se opět projevil názor Číny a Ruska. Prosazená rezoluce je opět mnohem benevolentnější, než ta, kterou původně předložila Velká Británie, Francie a Německo a kterou podpořily USA.

Írán je dostatečně nebezpečný i bez jaderné zbraně - vzpomeňme například současnou krizi v Libanonu, rozpoutanou radikálním Hizballáhem, podporovaným mimo Damašku i Teheránem. Pokud íránský jaderný program skutečně není mírový, raději si snad ani nepředstavujme, jak by situace v regionu mohla vypadat s hrozbou v přerod v nukleární válku.

Resumé

Otázku z titulku článku snad ponechám raději nezodpovězenou. Jsem jen malá žena a do velkých, radioaktivitou oplývajících věcí příliš nevidím, ale kdybych si mohla něco přát, pak bych ty zbraně sebrala všem. Je téměř jisté, že by pak nezbytně došlo k výrobě zbraní ve státech, kde by se opravdu raději vyskytovat neměly a celý kolotoč by se roztočil znovu, ale takový svět bez tak nebezpečných zbraní by alespoň na chvíli nemusel být zas až tak špatný. Chápu dobře, že USA si nějaké zbraně ponechat musí (ale už by nemusely vyrábět nové, k čemuž podle G. W. Bushe směřuje), aby v téhle studené válce neprohrály a držely nepřátele v šachu a stejně tak dobře chápu, že z pohledu KLDR je zničení jejich arzenálu prostě sebevraždou. Každý dělá to, co musí, aby přežil. Tak to ve světě chodí.

Zdroj fotografie: www.info.pravdaoislamu.cz

Zdroje informací: www.cs.wikipedia.org, www.idnes.cz, www.aktualne.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Libuše Cortéz Čiháková - 23.8.2006 - 19:01

Valné shromáždění OSN 4. 7. 2003 jednomyslně přijalo rezoluci OSN o předcházení ozbrojeným konfliktům.
Rezoluce vybízí členské státy k pomoci při odstraňování bídy a posilování rozvojových států,...
Rezoluce doporučuje, aby Rada bezpečnosti do mírových operací zahrnovala více opatření k budování trvalého míru. Členské státy mají k urovnání konfliktů využívat arbitráž, zprostředkování a Mezinárodní trestní soud( ICC)...
Schvalování této rezoluce trvalo téměř 4 roky. Obtížný byl kompromis o článcích o ICC, nepřijatelnosti získávání území silou, nutnosti ukončení okupace a v debatě o zvyšování vlivu rozvoje zaostalých států na odstraňování konfliktů
A víte, kdo bránil této rezoluci tak dlouho?USA a Čina

Od: Jindřich Valenta - 3.9.2006 - 19:49

Cortéz
Zajímavý článek. Připomínám, že za několik dnů bude pětileté výročí(11.září) hanebného útoku na New York a další cíle na území USA. V podstatě se jednalo o vyhlášení války...Války bez legitimní armády, anonymní nadnárodní sdružení fanatiků islámu, fundamentalistů, kteří se neštítí tisíců civilních obětí. Tento ozbrojený střet rozhodně nezačaly USA. Velice si vážím G. Bushe, jak nekompromisně zareagoval. Srazil na kolena Afghánistán i Irák! Jak byste reagovali Vy tzv. míroví aktivisté? Naivní, nezkušení...Chcete snad konvertovat na muslimskou víru? Jak nám nyní ONI přikazují?! Jak byste reagovali, kdyby nám někdo z Hradčan udělal sutiny!? Jediná možnost je být nesmlouvaví a tvrdí.Úsměvné teorie o neutralitě v tomto světě neobstojí. Je třeba jednat. Jindřich V.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.088 s