Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTip na výlet: Železná kráska nedaleko Litoměřic

29.07.2020   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rozhledna Varhošť u Litoměřic nabízí mimo krásný výhled do údolí Labe i zážitek ze své konstrukce. Originální kovová vyhlídka snadno konkuruje co do výhledů i nedaleké Milešovce.

Rozhledna, která prvně spatřila světlo světa roku 1891, měla do dnešní podoby ještě co dohánět. Nepříliš vzhledná dřevěná konstrukce, jíž padly za oběť blízké duby, byla čistě účelovou stavbou, od které se architektonická dokonalost ani nečekala. Jak se dalo předpokládat, trvanlivost této amatérské vyhlídky nebyla zrovna nejdelší, takže „orlí hnízdo“ Varhošť muselo být kvůli bezpečnosti strženo. Z počátku 20. století se dochovalo několik návrhů k vybudování nové rozhledny, většina z nich počítala s pevnou kamennou stavbou. Nakonec rozhodla o rozhledně mizivá finanční situace. Vybudován byl pouze kamenný základ o výšce jednoho patra. Dodatečně byla vztyčena trámová konstrukce, která plnila funkci zatím první oficiální rozhledny na vrcholu Varhošť.

Po čtyřiceti letech bohaté návštěvnosti dosloužila dřevěná věž a nastal čas úvah, jakou podobu zvolit pro rozhlednu, která by měla splňovat funkci vyhlídkovou a zároveň být i esteticko-architektonickým počinem, který bude kraj reprezentovat.

Dnešní ocelová rozhledna má centrální nosnou „rouru“, kterou obepínají tři vyhlídková patra. Zabudována je do původní kamenné podesty a na vrchol musela být dopravena vrtulníkem. Otevřením v roce 1973 se železná kráska nabídla k vystoupání za krásným výhledem již mnohému návštěvníkovi. Svým chladně ladným tvarem působí rozhledna až mimozemsky, jako zapomenutý artefakt cizí civilizace v houštinách Českého středohoří.

Na Varhošť se můžete přijet pokochat přes Litoměřice, do obce Kundratice. Pro nezbedné děti, které nepříliš náročný výstup asi neunaví, je u míst vyhrazených k parkování umístěno i hřišťátko.

Nebudou-li mít ani dospělí dost, čeká na ně ještě nedaleká Milešovka. Nejznámější vrch Českého středohoří hostí návštěvníky od minulého desetiletí i na své vyhlídce, která byla předtím určena pouze pro potřeby zdejší meteorologické stanice.

 Zdroj fotografií: www.ceskestredohori.cz + Miaow Miaow/wikipedia


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s