Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníLetní toulání po hradech českých III.

22.08.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V členitém krajinném terénu tyčí se až do dnešních dní věže hradu Hazmburk. Kdysi sídelní hrad šlechty, zmiňovaný již v Dalimilově kronice, však od 17.století chátrá…

Nedaleko od Litoměřic a Libochovic se tyčí hrad, který by mohl být leckterým pozorovatelem snadno zaměněn za siluetu hradu Bezděz. Dvě věže se v uctivé vzdálenosti od sebe derou k nebesům a každá z nich nese i jméno, celkem typické pro podobné hradní věže: Černá a Bílá. O tom, kdy hrad přesně vznikl, se vedou mírné spory, ale jisté již je, že roku 1335 získal tuto stavbu do vlastnictví zdejší hradní magnát, Zbyněk Zajíc z Valdeka. Z malého hrádku poručil vystavět rodové sídlo a také, k ruce tehdejší módě, přejmenoval hrad z původního českého Klapý na Hazmburk. V době husitských válek se strategická pozice Hazmburku ukázala dokonalou, neboť mohutné opevnění a příkrý okolní terén přivodily útočícímu husitskému vojsku nejednu pernou chvilku.
Ve vlastnictví rodu Zajíců zůstal hrad přes 200let. Poté byl prodán Lobkovicům, ale dle starých pramenů se zdá, že si zdejšího pobytu vůbec neužili, neboť koncem 16.století byl Hazmburk pustým hradem.
Bílá věž, která je dnes zrekonstruovaná a návštěvníkům přístupná, byla vystavěna z pískovce. Tvořila centrální bod Hazmburku, byla hlavní obytnou stavbou. Z okolního mohutného zdiva, kterým bylo srdce hradu chráněno, dnes zbylo jen pár fragmentů. Oproti tomu věž kulatá, Černá, je vystavěna z čediče a veřejnosti přístupná není. Návštěvník si tuto stavbu může prohlédnout zvenčí, i s částmi původního opevnění. Cesta k hradu vede z obce Klapý, která si ponechala název shodný s původním hradním až do dnešních dní. Výstup na Hazmburk je příjemnou procházkou skrze sady, kolem vinic a částečně lesní cestou. Oblíbené jsou taktéž různé zkratky, které se ale mnohdy podobají spíše stezkám zvěře.

Vstupné na Hazmburk činí 20,- (snížené pak polovic), pro turisty přijíždějící autem lze doporučit i návštěvu některé z blízkých vyhlídek – například Varhošť, nebo krásné zámky Libochovice či Ploskovice.

Fotografie: www.hrady-zamky.cz , www.pruvodce.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0668 s