Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKarlín zamořen jedovatou rtutí !

17.08.2006   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na přelomu srpna a září se bývalá tovární hala ČKD promění v apokalyptický Londýn. Tvůrci filmu RESTART v čele s režisérem Juliem Ševčíkem sem situovali skandální hru Rtuť, kterou napsal enfant terrible britského divadla Phillip Ridley. Magazín The Theatre Voice označil text za „největší skandál na londýnské divadelní scéně za posledních deset let“.


Rtuť loni uvedl v premiéře soubor Paines Plough v bývalé továrně na čokoládu Menier, podpořil tak bouřlivou diskusi o hranicích současného divadla a ve výsledku nakladatel odmítl vydat hru knižně. Česká verze je teprve jejím druhým odvážným nastudováním.

V hlavních rolích strhujícího thrilleru se představí Marek Němec, Kryštof Hádek,Václav Jiráček, Jiří Hána a Eva Salzmannová. Syrové, industriální prostředí opuštěné tovární haly dodá inscenaci, která chce co nejsugestivnějším způsobem vyprávět příběh o přežití v chaotickém světě morálního a fyzického rozkladu, tu pravou ponurost, pocit osamělosti a beznaděje.

Ridleyho hra se odehrává ve velkoměstě, v němž se rozlila nebezpečná rtuť. Na ulicích zuří nepokoje, vyvolané panikou, chaos zastavil chod společnosti, zoufalí lidé doslova propadají šílenství. Skupina mladých lidí se schází v opuštěném ateliéru na okraji města, aby v této situaci připravila párty pro zvrhlého klienta, který jediný zná cestu z apokalypsy. Netradiční inscenace je korunována vulgarismy a brutálními scénami otevřeného násilí.

Britská kritika Ridleyho řádně tepe, ale on sám ji odmítá a argumentuje klasickými texty - v Králi Learovi přece vystupuje muž s vypíchnutýma očima, Médea brutálně povraždila své děti apod. Omluvou jim je asi jejich již ohlazené stáří, ale v době vzniku ostře kritizovali tehdejší současnost. "Pokud zkusíte popsat svět kolem nás, lidi to popudí," říká Philip Ridley. Narodil v roce 1964 v Londýně, vystudoval malbu a prosadil se na konci osmdesátých let s dětskými příběhy. Pro BBC začal psát rozhlasové hry, v roli dramatika se představil kontroverzní hrou The Pitchfork Disney. Prorazil v roce 1992 s The Fastest Clock In The Universe.

Na projektu RTUŤ se podílí Filip Míšek z kapely Khoiba, finská zvukařka Anne Tolkkinen a filmový architekt Henrich Boraros. Exkluzivní sérii představení připravil pražský soubor LETÍ, který se specializuje výhradně na uvádění moderních kontroverzních textů.

Divadlo Letí uvádí v bývalé hale ČKD v Thámově ulici v Karlíně od 28.8. do 2.9.2006 od 20 hod. hru RTUŤ
Zdroj fotografií: Divadlo Letí


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0314 s