Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníBestii navzdory

05.09.2006   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nová expozice v pražské Galerii Roberta Guttmanna nazvaná Bestii navzdory dýchá intimní nostalgií, ale i tragickým vzdorem.

Dvě mocné bestie ohrožovaly židovské kulturní památky
Na konci 19. století se pražský magistrát rozhodl asanovat nevyhovující pražské čtvrti. Jistě chvályhodný počin z hlediska zdravotního se radnici poněkud vymkl z rukou. Zvítězily arogantní ekonomické zájmy a demoliční krumpáče se nezastavily ani před starobylými posly minulosti. Padal jeden historický dům za druhým, ohroženy byly synagogy i celé bývalé ghetto. Ani osvícená kulturní veřejnost vedená nekompromisním V. Mrštíkem zpočátku mnoho nezmohla. Právě jeho esej Bestia triumphans dala bořivojům na radnici tento výstižný přídomek.

Podruhé mnohem zlovolnější nacistická bestie řádila po roce 1940. Nyní už nešlo pouze o památky a sbírky, ale hlavně o život. Okupace Čech a Moravy tragicky poznamenala osud Židů i osud muzea. Tvrdá perzekuce dávala tušit chmurnou apokalyptickou budoucnost. Cesta k ní začala vyloučením Židů z občanského života, ponižujícím označením žlutou hvězdou a důsledným svozem veškerých zabavených předmětů likvidovaných obcí a zničených domácností.

Sto let Židovského muzea v Praze
Židovské muzeum bylo založeno v roce 1906 jako třetí nejstarší židovské muzeum ve střední Evropě, po Vídni a Frankfurtu. Zřízení těchto institucí podmínily postupné společenské a politické změny, kdy pronásledování Židů bylo vystřídáno prosazováním občanské rovnosti a asimilací. Osvobozující změny vedly k badatelskému zájmu i ke studiu zvyků a tradic židovského obyvatelstva.
V květnu 1906 byly v Praze zbořeny Cikánova a Velkodvorská synagoga a objevila se potřeba zachránit vzácný liturgický inventář. Z iniciativy filosofa Salomona Hugo Liebena a právníka Augusta Steina vznikl Muzejní spolek, jehož hlavním smyslem bylo nadále uchovávat a vystavovat předměty domácího a synagogálního kultu, včetně archiválií, starých tisků a obrazů, které zobrazovaly židovské památky Čech a Moravy.

Inspirativní výstava
Současná výstava mapuje vývoj muzea mezi lety 1906-1940 a nabízí 170 exponátů, zhruba čtvrtinu jeho předválečných sbírek. „Tehdy získané exponáty jsou výjimečné, svozy během druhé světové války již tak zajímavé artefakty neobsahovaly,“ řekla kurátorka výstavy Magda Veselská. Výstava je originálně koncipována podle dobových fotografií expozice, která se konala před více než padesáti lety v obřadní budově pražského pohřebního bratrstva. „Takže v instalaci uvidíte vždy u vitrín na levé straně fotografii z roku 1942, to znamená, že zjistíte, jak to vypadalo před válkou, a potom uvidíte vitrínu s předměty. Měli jsme velkou radost ze zjištění, že sbírka se dochovala do současnosti téměř intaktně, že ztráty v ní z různých důvodů jsou minimální,“ doplňuje kurátorka.
Výjimečné artefakty od liturgických předmětů a knih přes obrazy a fotografie až po archivní dokumenty a dopisy seznámí návštěvníka s historií předválečného období. Uvidí tu pokladní deník muzea či inventář sbírky do roku 1940, nedávno objevený restaurovaný plán pražského ghetta z roku 1843. Tvarově bohaté rituální kořenky používané při šabatu, stříbrné filigránsky zdobené chanukové svícny, pláštíky a korunky na tóru, vzácný prapor židovského cechu řezníků, soubor antisemitských letáků z roku 1848 ukazují duchovní i běžný život. Mezi unikáty náleží synagogální draperie s motivy vybavení jeruzalémského chrámu či pohár s víkem se zvířecími obrysy, které jsou viditelné i při pohledu skrz kalich. Světovou raritou jsou miniaturní nástavce na Tóru s žehnajícíma rukama nebo haftara ( pasáž z Proroků) napsaná Brailleovým písmem. Z fotografií zaujme například skupina rabínských portrétů a kolorovaný fotochromový snímek Zdi nářků v Jeruzalémě pořízený pravděpodobně v devadesátých letech 19. století. Fragment mříže z almemoru Cikánovy synagogy je posledním hmotným svědkem jejího zániku v roce 1906.

Až do 1. října lze shlédnout řadu kvalitních artefaktů ze stálých expozic, ale také předměty z depozitářů, jež jsou vystaveny poprvé.Mnohdy se jedná o jediný exemplář ve sbírkách muzea. Cílem výstavy je ukázat, co a jakým způsobem tehdejší muzeum dokumentovalo od doby jeho vzniku v roce 1906 přes rok 1940, kdy byl muzejní spolek pečující o sbírky oficiálně zrušen, až do počátků Židovského ústředního musea, které bylo založeno v roce 1942.


Výstavu Bestii navzdory je možné navštívit do 1. října 2006 v Galerii Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1 (zadní trakt &Spanělské synagogy) denně od 9.00 do 18.00 hodin mimo soboty a židovské svátky.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0761 s