Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníJe řemeslo stále více vzácnější?

28.09.2006   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říká se, že poctivé řemeslo se vytrácí. Dnes se převážně pracuje s počítačem a na spoustu věcí používáme mechanické stroje. V této oblasti pak těžko zužitkujete svoji manuální zručnost. Přitom existuje mnoho oblastí, jejichž ruční výrobky se nedají srovnat s těmi, které jsou vyráběny sériově.

Dospělí vštěpují svým dětem, že minimálně s maturitou najdou slušné místo. I když má mladý člověk vztah a talent k určitému odvětví, raději se ho vzdá, pokud není studium zakončeno maturitním vysvědčením. Co s oborem na který existuje pouze výuční list?

Je pravda, že maturitní vysvědčení lze získat nástavbou, ale to už jsou nějaké roky studia navíc. Přitom povolání jako zlatník, sklenář, vlásenkář, maskér, starožitník nebo keramik lze považovat za umělecká a mnohdy musí mít student více trpělivosti než na jiné střední odborné škole. Ale jak zde není vidina maturitního výstupu, tak se mladý člověk raději rozhodne pro studium na jiné škole a jeho talent se možná už nikdy nevyužije, což je škoda, protože dnes těchto lidí opravdu ubývá. Sice existují i střední umělecké školy, ale tam je zase velký nápor a všichni se tam prostě nedostanou. Pak musí ti neúspěšní zvolit jiné odvětví, ze kterého ročně vychází mnoho odborníků, kterých je naopak přebytek.

I když něčí ratolest není zrovna, co se týká intelektu, nejbystřejší, rodiče ji raději zaplatí soukromou střední školu. Hlavně, že bude maturitní vysvědčení. A přitom by se právě tento člověk mohl živit jako aranžér nebo klenotník. Nakonec na výuční obory zbývají většinou ti, kteří se ve škole nikdy moc nesnažili a mnohokrát ani řemeslo stejně nedokončí.

Zatím to vypadá na dvě východiska. Buď bude řemeslných pracovníků stále ubývat a ti, kteří vydrží, budou tak vzácní, že se tento obor stane prestižním anebo bude více přibývat učilišť, kde bude možné získat maturitní vysvědčení jako na jiných školách. Jinak tyto oblasti mohou zaniknout, což je škoda, protože nic se nevyrovná poctivé ruční práci.

Foto: www.faber.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 1.10.2006 - 13:18

Je to tak. Maturita se dnes vnímá jako základ. A tak je sice povzbuzující, že dnes přibývá nejen středoškoláků, ale i vysokoškoláků - a tudíž inteligence - ale kdo bude makat rukama? (I když vím o fabrice, kde ani do dílny neberou lidi bez matury!)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0409 s