Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníVšichni máme právo na lásku

11.10.2006   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Galerii Písecká brána byla 3. října zahájena fotografická výstava zvaná Law for love – Právo na lásku. Na vystavených snímcích pózovala zpěvačka Bára Basiková s herečkou Helenou Dytrtovou a touto exhibicí byla odstartována mediální kampaň na podporu lesbiček a gayů na Slovensku a v Čechách.

Ačkoli se výstava koná i v naší zemi, kampaň je cílena spíše na naše východní sousedy. Za zrodem samotného nápadu stojí totiž fakt, že na Slovensku je téma homosexuality tabu. Jak sama Bára Basiková tvrdí, podnětem k této akci byl rozhovor, který před časem vedla s osobami žijícími na Slovensku. Tam se lidé bojí přiznat, že jsou jinak sexuálně orientovaní, než většina lidstva, protože by kvůli tomu mohli přijít třeba o práci a ve společnosti by se na ně dívali skrz prsty. To také vysvětluje příčinu, proč na snímcích nepózují slovenské osobnosti, ale české. Když se nemohou ozvat samotní homosexuálové na Slovensku, musí to udělat někdo jiný.

Za objektivem fotoaparátu stála Petra Ficová, která vytvořila sérii nádherných snímků, jejichž část můžete shlédnout v galerii. Na dvaceti fotografiích jsou zachyceny dvě ženy jako partnerky v osobním životě. Snímek v barvě sepia zachycuje myšlenku celé akce - portrét dvou žen, které se mají rády. Na třinácti černobílých je promítnut jakýsi děj, obyčejný den v soužití partnerek. Ranní příprava snídaně (fotografie s barevnými prvky), snídaně v posteli, výhled z okna, kdy jsou obě aktérky v lehkých košilkách zachyceny zezadu nebo také motiv hádky, které ke vztahu patří. Barevné fotografie jsou spíše ateliérové. Zachycují dvě ženy, jejich doteky, vzájemnou lásku a oporu. Snímky jsou lehce erotické, ale ne vulgární. Přesně zachycují emoce, které mají vyjadřovat, což se vždy nepodaří. Nepůsobí křečovitě, naopak jsou přirozené.

Samotnou výstavu zahájila Bára Basiková, která nastínila, proč se exhibice koná. Přiznala, že ji šokovalo nejen zjištění, že na Slovensku si myslí, že homosexualita je nemoc, ale také ji zarazil přístup některých médií, která byla oslovena jako potenciální sponzoři. Toto téma není pro ně zkrátka atraktivní, a tak se na něm nechtějí podílet.
Na zahájení přišly i některé známé osobnosti jako režisérka Jitka Němcová nebo rosnička Petra Voláková, hudebně se zde představily Marcela Březinová a Dáša Součková (Lili Marlene).

Výstava se koná v Galerii Písecká brána do 27.10.2006. Doufejme, že tato kampaň alespoň částečně pomůže k tomu, aby lidé neodsuzovali druhé za jejich sexuální orientaci. Lásku potřebujeme všichni a všichni na ni máme právo.

Zdroje fotografií: stratosfera.cz , piseckabrana.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s