Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníHaute Blanka Matragi

10.10.2006   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Druhým podzimním dnem byla zahájena retrospektivní výstava návrhářky, která se sice narodila v České republice, ale již několik let žije v Libanonu. Řeč je samozřejmě o dámě, která šije pro arabské princezny – Blance Matragi.


Návrhářka slaví 25. výročí založení svého salonu v Bejrútu a při této příležitosti se v Praze v Obecním domě 22. září konala přehlídka jejích modelů. Na tu navazuje výstava, která potrvá do 15. října.

Při vstupu na výstavu vás v Hollarově síni zaujme motýlí svítidlo, které je postaveno mezi dvě figuríny. Tento skleněný artikl je od firmy Preciosa, navržený Blankou Matragi. Není to náhoda, Blanka kdysi studovala odbornou školu sklářskou a její modely zdobí prvky firmy Preciosa již od počátku. Na figurínách jsou ukázky z nejnovější kolekce. Při té se návrhářka nechala inspirovat motýly. &Saty z jemné pestrobarevné látky mají na zadní části jakýsi závoj, který nositelka pomocí rozpažení rukou rozevře a tím vytvoří „křídla“.

V prvním sále je vystavena poslední kolekce. Ta je inspirována již zmíněnými motýly a dílem Františka Kupky (Blanka Matragi získala v roce 2002 cenu Františka Kupky za grafické a malířské pojetí oděvního designu). V sále druhém si můžete prohlédnout některé modely, které vytvořila návrhářka za 25 let své kariéry. Nechybí zde ani svatební šaty.

Na všech modelech můžete ocenit zejména pečlivou práci.
Na látkách, které si návrhářka nejdříve sama nabarví odstíny, které mají výsledné šaty mít, jsou různými kameny a flitry vyšité motivy. Tuto práci si můžete detailně prohlédnout na ručních výšivkách, které jsou na výstavě rovněž. Stejně tak, jako ukázky návrhů, které si Blanka před šitím dělá. Na látkách vás zaujme výtvarné pojetí. Přechody tmavých a světlých odstínů zbarvení, kombinace barev – zvláště na šatech, které mají část rozprostřenou na zemi. Zajímavé je i obšívání lemů šatů – lehce zarolovaná látka je jemně obšitá nití.
Celá výstava je doprovázena projekcí, kde zhlédnete, jak modely vznikají – od prvního tahu štětcem, přes vyšívání motivů až do posledních úprav na modelce. Nechybí ani fotografie modelů, které nafotili např. Jadran &Setlík, Robert Vano, Lucie Robinson nebo Makram Matragi.

A proto, že se nyní Libanon vzpamatovává z válečného konfliktu, rozhodla se návrhářka pomoci. Výtěžek ze vstupenek na přehlídku věnuje na „Sbírku Blanky Matragi na obnovu Libanonu“. Zároveň je založen účet, na který mohou lidé posílat finanční prostředky, které později pomohu na obnovu této země. Číslo účtu je 262 262 262 / 0800 u České spořitelny.

Zdroj fotografií: iDNES.cz (Lucie Robinson a archiv Blanky Matragi)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0618 s