Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníChceme svobodný svět!

13.10.2006   Pavla Hložková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cesta ke svobodnému světu, na kterém si většina lidí přeje žít, je klikatá a velmi zdlouhavá. Mnoho jejích odboček, jak minulých, tak těch, které možná přijdou, popisuje ve svém aktuálním eseji, nazvaném právě Svobodný svět (Amerika, Evropa a budoucnost Západu), přední britský politolog Timothy Garton Ash.

Ash působí jako ředitel Střediska evropských studií na St. Antony´s College v Oxfordu a jako komentátor listu The Guardian. Je autorem již celkem šesti svazků politických esejů. V nich se zaobírá především dějinami západní a východní Evropy.

V knize Svobodný svět se zamýšlí nad příčinami politické krize, která nastala v nedávné době v souvislosti s terorismem, a nad jejím možným vývojem. Již v úvodu srovnává data 11.9. 2001, kdy došlo k útokům v USA, s 9.11. 1989, datem, jež představuje počátek pádu berlínské zdi. Také díky nim, ale v současnosti především v důsledku války v Iráku se Západ dělí na dvě oblasti – tu evropskou v čele s Francií a americkou. Británie představující “zemi nikoho” se snaží o vybudování mostů na obě strany, což se jí zatím bohužel nedaří.
Ash se v žádném případě nesnaží o hodnocení toho, čí názor je lepší – pouze vykládá o moderní politické historii a nenásilným způsobem se snaží nastínit řešení. Nutné je stmelit oba protipóly Evropy – Británii s pevninou – a zároveň se nesnažit vůči USA vymezit jako soupeř. Arabským zemím musíme pomoci nalézat jejich identitu, jinak hrozí mohutné stěhování muslimů na Západ a nebezpečí odvetných útoků arabských a křesťanských extremistů. Jako pozitivní posuny v rámci Evropy chápe autor nabídnutí členství v EU Turecku a dále ukrajinskou “oranžovou revoluci” z prosince 2004.

Ash apeluje také na to, aby lidé chodili k volbám. Zjednodušeně řečeno patříme k té šťastnější miliardě obyvatel Země, jež vede vcelku pohodlný život, a naše nevšímavost k politice může vést na planetě k ještě dalekosáhlejším majetkovým rozdílům. Nejdůležitější je nepodléhat představě, že jsme bezmocní. Dnešní svět dělí mnoho zdí. Jedna, která se staví mezi Izraelci a Palestinci, nepříjemně připomíná tu berlínskou. Evropa i Spojené státy se obehnaly vysokými zdmi obchodního protekcionismu. Za nimi jsou však zdi ještě mohutnější. Ty mám v hlavě. Pokud ale zvedneme svůj hlas, dříve či později padnou…" (str.194) Ash zůstává optimistou a v nastalé krizi vidí příležitost, jak změnit věci k lepšímu. Doufejme jen, že se ještě takový náboj v nás samotných najde..

Celá kniha je velmi čtivá a i nepříliš znalého čtenáře přehledný výklad jistě zaujme. Náleží k ní také tematické přílohy v podobě pěti zajímavých map. Jako reakce na knihu vznikly dokonce i webové stránky, na kterých diskutují čtenáři o tomto vážném tématu a budoucnosti světa.

Kniha Svobodný svět vyšla roku 2006 v nakladatelství Paseka a stojí 249 Kč.

Zdroj fotografie: Paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0288 s