Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníMácháč aneb Mácha by se divil

08.08.2003   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Doksy u Máchova jezera jsou našimi německými sousedy nazývány Ibizou východu a v podstatě je tak nazývají správně. Kulturní a sportovní vyžití zde totiž najdou lidé všech generací nehledě na velmi rušný a bujarý noční život.

. Největší diskotéka v Doksech tzv. „Zámek“, ač uvnitř připomíná halu nějaké socialistické tělovýchovné jednoty, dokáže nalákat návštěvníky účinkováním známých jmen z televizní obrazovky jako Petr Muk, či skupina Holki. Radovánek si tedy lze užít dosyta. Nakonec ani žaludek nepřijde zkrátka. Restaurací tu působí mnoho, přesto v žádné nečekejte víc než průměrnou kuchyni a ne příliš dobré pivo, mnohde čepovaný „Březňák“ je totiž nedobrý, ba přímo hnusný. Z pohledu Němce, ale tato česká mutace Ibizy (jen to moře by to chtělo) láká levným jídlem, levnou zábavou a „levnými“ děvčaty.


Inu Mácha by se asi divil. Pro nás Čechy ale okolí jezera znamená mnohem víc než dostupnou dovolenou. Vždyť právě Mácha, náš největší romantický básník, sem zasadil příběh jeho nejslavnější básně Máj, neboť sám tento půvabný kraj mnohokrát navštívil. Pochopitelně pak jediné muzeum v Doksech se plně věnuje odkazu tohoto výjimečného autora. Vrátím se ale zpět do současnosti. Doksy opravdu slouží turistům ve dne v noci. Nakonec i rodiče s malými dětmi podléhají kouzlu a korzují večer po městečku, protože je opravdu pořád na co se dívat.Tady se chodí spát pozdě a kdo zná atmosféru přímořských měst, tuší, o čem mluvím. Podobnou atmosféru jinde v Čechách asi nenajdete.

Hlavní pláž v Doksech za pětadvacet korun vstupného zaujme nejen jemným pískem. Za šest korun se můžete svézt na toboganu. Skluzavka je naopak zadarmo. A když budete mít štěstí, tak přímo na pláži nějaké rádio, či vydavatelství uspořádá hudební show se soutěžemi. Uslyšíte sice toho, na jehož koncert by jste zaručeně nešli, ale každopádně si tím zpestříte plážový stereotyp. Nicméně k pódiu přilehlé restauraci rovněž nenajdete moc chutné jídlo. Z jejich grilovaného kuřete se mi udělalo zle a smažený sýr se dal směle označit za natolik uleželý kousek, že už byl ke všemu, jen ne k snědku. Nakonec zvítězil na celé čáře stánkový gyros – malá porce za lidovku – čtyřicet kaček. Ovšem, i když stánků se vedle sebe tísnilo mnoho, všude si zákazník musí poctivě vystát frontu, přičemž 1,5 l láhev vody nesežene pod třicet korun. Turista o dovolené na nějakou korunu navíc nehledí. Citelně chyběla zmrzlina. Boxy s Algidou zely prakticky prázdnotou a rovněž tak vaničky na kopečkovou zmrzlinu.

Dva dny se tyto úklady vydržet dají, pokud vám nevadí, že v parném počasí leží u vody doslova hlava na hlavě. Prostě rekreovat se tu mohou jen otrlí, kterým nevadí „cizí“ nohy za krkem a ruka na ručníku. Tomu se říká asi masová turistika. Samozřejmě i zde existují alternativy. Na poloostrově Klůček mají alternativu jménem nudistická pláž, nebo úkryty na břehu mezi borovicemi. To se ale musíte vzdát tobogánu a v případě „ ležení“ pod stromy, občerstvení, šlapadel a jiných radostí.

Komu jezero „plavmo“ nestačí, může se po něm projet na lodi, která jej pravidelně brázdí. Uvidíte z blízka oba ostrůvky a na chvíli uvěříte pocitu, že vaše bárka právě rozráží vlny Jadranu.

Pochopitelně k tomu, aby měl našinec čas vše objevit a poznat na vlastní kůži, musí mít kde nocovat. Za dobu, co na „Mácháč“ jezdím, jsem si oblíbila, nebo spíš zvolila z nouze kemp Klůček. Kemp je totiž v tomto případě dost nadnesený název, řekněme proto místo, kam můžete zapíchnout stan. Ono totiž kromě poměrně strategické polohy a příjemného stínu borovic, není vůbec o co stát. Sice se tu najde restaurace, ale tam příšerně vaří, sice se tu můžete osprchovat teplou vodou, ale na placený žeton. A už vůbec raděj nekomentovat čistotu a úroveň umýváren a toalet. Za deset let mého častého výskytu na „Mácháči“ se v tomto směru k lepšímu nezměnilo vůbec nic. Přitom si kemp na sebe určitě vydělá, ale investice nikde nevidět. Vlastně se divím, že ho hygienik již dávno nenechal zavřít. Na druhou stranu, jak jinak se dostat k jezeru za levný peníz a potom nezapomenout na nesporný fakt – kemp je plný mladých lidí, což tvoří ideální místo k seznamování a k velkým radovánkám.Ovšem i způsob zábavy se mírně změnil. Teď noční vzduch těžkne marihuanou a pivem se opíjí spíš generace třicátníků. A tak vedle nových objevitelů kouzla Máchova jezera sem přijíždí už mírně odrostlá mládež z nostalgie, která tu kdysi strávila mnoho divokých nocí.

Poté, co jsem si letos poprvé vyzkoušela chatku, po níž jsem se v minulosti mlsně ohlížela, abych zjistila, že je to malá cimřička s holými stěnami, třemi postelemi a jednou skříní, uvažuji o rázné změně. Z nostalgie se donekonečna žít nedá a nakonec i v naší vlasti máme krásných míst bezpočet. Jenomže Máchovo jezero působí zvláštně magicky, kdo se jednou za tichého podvečeru zahledí do jeho třpytící se hladiny, podlehne mu navždy.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 13.8.2003 - 10:00

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0501 s