Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSvět tajných šifer

29.10.2006   Jitka Lenková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství Dokořán nedávno vydalo ve své populární edici Průvodce pro každého příručku věnovanou problematice kryptografie, fascinující úvod do světa tajných kódů a šifer.

I když si svět tajných šifer obvykle spojujeme s představami tajných služeb a špionů, možná ani netušíme, že je sami dnes a denně používáme. Tedy, že je v našich službách používají naše počítače, ať už vybíráme peníze z bankomatu, díváme se na placenou televizi anebo jen tak brouzdáme po internetu. Tam všude, a samozřejmě nejen tam, nacházejí šifry své oprávněné využití.
A budou se zřejmě využívat stále více, jednak proto, že v dnešním složitém světě se už bez šifrování neobejdeme, pokud chceme zajistit ochranu našich dat, soukromých údajů a nakonec i života a zdraví, jednak z toho důvodu, že využití výpočetní techniky šifrování a dešifrování velmi významným způsobem urychlilo a zjednodušilo.
Takže místo abychom zdlouhavě šifrovali písmenko po písmenku pomocí šifrovacích tabulek, otáčecích koleček a dalších mechanických pomůcek a riskovali přitom ještě snadné prolomení našich kódů, hrubou práci za nás oddře počítač, takže šifry mohou být jakkoliv komplikované. Musíme však zároveň počítat s tím, že sebelepší a nápaditější šifrování nevyužiji, pokud se nepříteli podaří zcizit celý náš šifrovací systém. Což se přesně podařilo za druhé světové války, když Spojenci získali německý šifrovací stroj Enigma. Odborníci odhadují, že díky tomu se podařilo válku zkrátit o celé dva roky.
Šifrantům amatérům samozřejmě žádné takové nebezpečí nehrozí. Pokud sami v běžném životě šifrují, využívají k tomu sofistikované počítačové systémy vytvořené profesionály. Pokud by se sami chtěli takovými profesionály stát, nezbyde jim, než kryptografii vystudovat na příslušné vysoké škole a neobejdou se přitom ani bez slušné porce matematiky. O tom, co přesně takové studium obnáší, si mohou utvořit základní představu právě podle této publikace, která vychází ze semináře magisterského studia v oboru informační bezpečnosti na Londýnské univerzitě.
I bez dalšího studia je možné kapitoly této knihy zabývající se historií šifrování využít třeba při přípravě různých her pro mládež anebo se podle nich pokusit rozšifrovat některé dosud nerozluštěné historické texty. V tom případě však hrozí, že už s pouhým úvodem do kryptografie nevystačíte a začnete se o tuto problematikou zajímat hlouběji. Možná tím ztratíte spoustu času, zcela jistě však získáte zajímavého konička.

O autorech
Fred Piper byl profesorem matematiky na Londýnské univerzitě. Od roku 1979 se zabývá počítačovou bezpečností, v roce 1985 založil konzultační společnost Codes & Ciphers. Sean Murphy je profesorem počítačové bezpečnosti na Londýnské univerzitě. Jeho vědecká práce je zaměřena především na šifrovací algoritmy.


Zdroj fotografie: nakladatelství Dokořán


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0274 s