Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníBojujte s nepřítelem zblízka

06.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Koloniální supervelmoc 19. století Velká Británie dosáhla vítězství v první světové válce i díky svému námořnictvu. Že však vypulírované a mosazně nablýskané lodě měly docela namále, o tom se ve vítězné euforii a následném poválečném klidu raději moc nehovořilo.

Pojem vítězství však pokojně ukolébal válkou vysílená ministerstva. Přestože se ozývala kvalifikovaná kritika stavu britského námořnictva (i v dobách míru nesmírně potřebného k ochraně kolonií a dominií rozprostřených jako korálky ve všech oceánech, doslova po celém světě), příslušné orgány usnuly na mírových závěrech versailleské konference, posléze na bezzubých mírových zásadách Společnosti národů. A tak zatímco Japonsko, USA a později i Německo (ačkoli nesmělo zbrojit) se vrhly do modernizace svých lodních parků, Británie ten svůj sotva udržovala. A když nebezpečí japonského militarismu již nebylo možné přehlížet, ukázal se v celé nahotě propastný rozdíl ve výzbroji. Kdysi námořní velmoc disponovala mizerným lodním zázemím sotva postačujícím k nejnutnější obraně impéria.

Britský vojenský historik Correlli Barnett působil jako archivář Churchill Archives Centre na Churchill College v Cambridge. Kromě životopisných knih o Malboroughovi a Napoleonovi se věnuje historii britského válečného námořnictva během druhé světové války. Neotřele popisuje úsilí, které musela Británie vyvinout, aby se z poměrně nevýhodného postavení opět vyšvihla na sílu, již je třeba respektovat. Cesta to nebyla snadná, narážela nejen na materiální a technologické problémy, ale i koženou neochotu některých úředníků i generálů přijmout změnu v myšlení a kráčet progresivním směrem. Teprve nekompromisní vystoupení Japonska a Německa přineslo radikální otřesy v britském námořnictvu, které nakonec umožnily první nasazení letadlové lodi v dějinách, krkolomnou záchranu britských vojáků z francouzského pobřeží až po zorganizování složitého vylodění spojenců v Normandii.

Čtenáře zaujme napínavé líčení jednotlivých námořních operací až do triumfální evakuace expedičních sil z Dunkerku, zákulisního politického pletichaření, včetně kontroverzního Churchillova zasahování do strategického řízení bitev. Téměř detektivní nádech má tajemná válka šifrantů, kteří se kromě nových technologií (zbraně, radar, sonar apod.) podíleli na úspěších obou stran. V rámci vyváženého líčení respektuje i nezpochybnitelné úspěšné výkony protivníka. Zmiňuje se i o hrdinství, kázni a odolnosti statečných britských námořníků i důstojníků, kterým tímto vzdává hold. Ti kolikrát na vlastní kůži zakusili důsledky nekompetentního politického rozhodnutí a v ohrožení vlastního života je museli korigovat.

Kniha, první díl čtyřsvazkového celku, přináší nejen komplexní a podrobný pohled na dějiny britského válečného námořnictva. V kontextu bouřlivých evropských a světových dějin poukazuje na úzkou provázanost politického, technologického, strategického, logistického a v neposlední řadě i hluboce lidského faktoru. Tím, že se autorovi podařilo vysoce odborný text převést do čtivého vyprávění, bez suchopárného mentorování a i nepostradatelná data a termíny „zlidštit“, vznikla publikace, jež nalezne své čtenáře. Určitou výtku zaslouží trochu skromná až chudá fotografická dokumentace. Neškodily by ani mapky či plánky alespoň některých operací, jež by přispěly k větší názornosti a přesněji by je ukotvily do geografického prostoru.

Knihu Correlliho Barnetta Bojujte s nepřítelem zblízka (Britské válečné námořnictvo za druhé světové války) I. vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s