Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 21.9.2023, svátek má Matouš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13511
Komentářů: 11387


MěřeníPřízraky lásky a zmaru

05.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Může vykvést milostný cit mezi kacířkou a inkvizitorem v temném lůně španělského inkvizičního žaláře? Zapovězená láska neúprosně mění osudy...


Mladý Lorenzo, chudý chlapec takřka bez budoucnosti se pod dojmem silných vidění obrací k Bohu jako k jediné životní alternativě. Chce mu sloužit plně a bez výhrad a tomuto cíli nasměruje své počínání. Noří se do literatury, hledá cesty, pokouší ho osvícenské hnutí v sousední Francii. Rozjímání ve studené a mlčenlivě cele ho očišťuje a vede do řad inkvizice. Strašlivé instituce, velice bdělé, jež si osobuje právo rozhodovat o životě nevinných, uvrhnout je do plamenů a tím je ( pro jejich dobro) očistit od pekelných myšlenek a činů.

V Madridu v té době dlí uznávaný dvorní malíř Francisco Goya. O politiku ( za ni lze plně činnost církevní instituce v 18. století považovat) se nestará, maluje portréty jak minulých, tak současných i budoucích králů, církevních hodnostářů i bohatých měšťanů. V jeho ateliéru se setká horlivý inkvizitor Lorenzo s nedokončeným, jakoby přízračným portrétem něžné dívky Ines. Jejich životní osudy se protkly a znamenaly pro oba zkázu. Dívka se stane nevinnou obětí fanatického řádění inkvizice a i přes snahy Lorenza ve vězení zůstává přes patnáct let. Za tu dobu nečekaný vír událostí promění společenské klima, aby nastal opět návrat k extrému. Každá, i chvilková změna je podpořena padajícími hlavami. Z ruin minulosti vychází pomatená žena hledající svou rodinu a dcerušku. Nachází pouze starého malíře, jenž ji kdysi portrétoval. Pomáhá jí orientovat se v nepochopitelném, pro ni nebezpečném světě a hledat...

Kromě nosného zajímavého příběhu na historickém pozadí tmářského Španělska autor líčí psychologicko-filosofické , ale i lidské obraty hrdinů. Ať už fanatiků či těch, kteří se snažili nevybočovat. Situace o to složitější, že beztrestně se době vymknout nemohli. Pevné skořápky charakteru mnohdy pukaly. I Lorenzo až do smrti bojuje s přízraky. S přízraky neúprosné doby, poznání, lásky, svědomí, strachu, svobody, jež pořád nepřicházela... Na prahu smrti poznává nicotu života. Proč žil a čemu sloužil? Logické myšlení ale tehdy úspěchy neslavilo, pouze zkostnatělá dogmata se stávala obžalobou i soudem.

Podle knížky Goyovy přízraky, kterou napsal Jean- Claude Carriere, točí Miloš Forman její filmovou podobu. Již brzy diváci posoudí způsob, jakým inkvizice dosahovala nesmyslná doznání. A ocení, když i tenkrát jim to dokázal někdo vrátit. I za cenu svého neštěstí. Knížka povzbudí fantazii čtenáře, díky ní se ponoří do ponurých, dnes už těžko pochopitelných reálií. A že se na něj budou šklebit šeredné příšery bez hlavy i s hlavami deseti, jak je na sklonku života maloval už trochu vyšinutý hluchý Goya, je zcela jisté.

Knížku Jean- Claude Carriere Goyovy přízraky vydalo nakladatelství ALPRESS v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.portalknihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 8.11.2006 - 8:53

Miloš Forman v pondělí večer představil v Madridu svůj nejnovější film Goyovy přízraky (Goya’s Ghosts), který vypráví dramatický až skandální příběh slavného španělského malíře a jeho mladičké múzy.

Od: Jindřiška - 8.11.2006 - 9:03

Film natočený v Madridu a okolí jde do španělských kin v pátek. Česká premiéra bude 1. února příštího roku.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0588 s