Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 25.9.2022, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13278
Komentářů: 11316


MěřeníKdo je Karel?

04.11.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Božský Kája, fotbalista Poborský, spisovatel Čapek a spousty dalších. Všechny je spojuje jedno – jméno Karel. Jaký v sobě skrývá význam a kdo všechno se u nás může tímto jménem pochlubit?

Většině obyvatel České republiky se při vyslovení jména Karel vybaví jeden z jeho historických nositelů – Karel IV. Není se co divit, možná nám to evokuje jméno samo. Prvotní význam je totiž odvozen od slova král. Lingvisté se domnívají, že tato interpretace pochází až z pozdější doby, konkrétně od Karla Velikého, předtím se toto jméno vykládalo svobodný muž. Karel lze také srovnávat s germánským kořenem Karl, označující muže/chlapa, ale také sedláka. Svátek dle našeho kalendáře slaví všichni Kájové 4. listopadu.
Ženskými protějšky ke Karlům tvoří krom nesporného jména Karla i jména jemnější – Karolína a Šarlota. Karolína bývá, coby odvozenina od krále, považována za jméno královské, ne-li přímo královnu. Šarlota se na tom nachází podobně, vznikla francouzským zdrobněním Karla.

Karel se v Evropě drží v žebříčku nejoblíbenějších jmen již hodnou dobu. Do evropské historie se toto jméno promítlo v podobě celé řady císařů (až na posledního císařů římských). Byli to: Karel Veliký, Karel II. Holý, Karel III. Tlustý, Karel IV. až Karel VII., a poté Karel I., tentokráte však císař rakouský.

Z historie nepříliš vzdálené až po hektickou současnost si nyní připomeňme některé významné osobnosti tohoto jména.

Již ve školních lavicích jsme se seznámili se třemi spisovateli – Karlem Havlíčkem Borovským, Karlem Klostermannem a Karlem Čapkem.

Karel Havlíček Borovský se narodil roku 1821, stal se novinářem a básníkem. Často bývá považován za zakladatele české žurnalistiky. Jal se zkoumat slovanskou vzájemnost a za tímto účelem odjel dělat vychovatele do Moskvy. Domněnka, že idea slovanské vzájemnosti je utopií, se mu zde jen potvrdila. Čtyři roky po návratu z Moskvy a redaktorských činnostech pro Pražské noviny a Českou včelu, zakládá Havlíček vlastní list – Národní noviny. Téhož roku je zvolen poslancem říšského sněmu a národního výboru. Ostrou kritikou vlády si ale vysloužil jednak zrušení svých novin, jednak vyhnanství v Brixenu. Zemřel brzy po návratu do Prahy, roku 1856. Proslul zejména jako autor Tyrolských elegií, Krále Lávry, Křtu svatého Vladimíra a Epigramů.

O něco méně známý (hlavně mladší generaci) je Karel Faustin Klostermann. Tento spisovatel, který měl v oblibě Šumavu, se narodil roku 1848 v Haagu. Vystudoval medicínu, ale věnoval se hlavně psaní. Prvotní neúspěchy v německé próze si vynahradil v literatuře české. Druhým sňatek se finančně zabezpečil, takže se mohl věnovat cestování a tvorbě románů. Z obsáhlého díla namátkou jmenuji jen Ze Šumavy, Skláři, V ráji šumavském, Mlhy na Blatech, Paní Meluzina a další. Faustin zemřel roku 1923 na rozedmu plic.

Oproti Karlu výše zmíněnému zná dalšího autora jménem Karel Čapek snad každý. Narodil se roku 1890, studoval filozofii v Praze, Paříži a Berlíně. Stal se redaktorem Národních listů, Nebojsi a Lidových listů. Taktéž se vášnivě věnoval fotografii a etnické hudbě (tento koníček spojoval i se sbírkami předmětů různých kultur). Tvoříval se svým bratrem Josefem, známým malířem.
Ve svých dílech si hrál s jazykem, však také jeho román R.U.R. poznamenal celý svět zavedením názvu Robot. Z dalších mnohých literárních počinů vzpomeňme ještě Trapné povídky, Továrnu na absolutno, Krakatit, Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, Válku s mloky a Bílou nemoc.

Z kategorie čistě literární si nyní přenesme do doby nám bližší, do kategorie písniček. Kdo někdy neslyšel zpívat Káju Gotta? Mnohonásobný slavík se narodil 14.července 1939 v Plzni. Na studia výtvarná se nedostal, takže se vyučil elektromontérem. Již v té době zpívával coby amatér na příležitostných akcích. Roku 1958 získal Karel 1. místo v soutěži mladých talentů a jeho kariéra se zdárně rozjela. O čtyři roky později přišlo angažmá v divadle Semafor a roku 1963 dostal Karel Gott prvního slavíka. Úspěchu dosáhl také při svém pobytu v Americe, který mu zároveň ukázal cestu k ještě větší slávě. Od té chvíle se v českém hudebním průmyslu bude jen těžko hledat konkurence. Kromě mnoha písní si Karel zahrál i zazpíval v několika filmech (naposledy v Z pekla štěstí 2). Nyní se také věnuje svému druhému koníčku – malování.

Muziku z jiného šálku produkoval Karel Kryl (narozený roku 1944), přezdívaný taktéž básníkem s kytarou. Stal se ikonou protestsongů v dobách režimu. Kryl emigroval roku 1969 do Mnichova, krom své tvorby zde pracoval i pro rádio Svobodná Evropa. Do vlasti se vrátil až na pohřeb své matky, roku 1989, ale nezůstal zde. Zemřel v roce 1994 v Mnichově. Písničky, které jsme si často broukávali, měli široký tématický rozsah, od krátkých pamfletů k zádumčivým textům a biblické tématice. Připomeňme Bratříčku, zavírej vrátka, Rakovinu, Maškary

V tomtéž roce, kdy Karel Gott získává titul ze soutěže talentů, se narodil další z Karlů – Plíhal. Vystudoval průmyslovku, byl konstruktérem a topičem, nakonec se však stal hudebníkem. Dnes je znám coby folkový a jazzový kytarista, který mimo svých písniček složil hudbu k celé řadě divadelních inscenací. Nejširší veřejnosti se představil filmem Rok ďábla.

Na závěr jednoho Karla z oboru zcela jiného – fotbalistu Karla Poborského. Ten se narodil v roce 1972, s profesionálním fotbalem začal v Českých Budějovicích, pokračoval přes Žižkov do Slavie, se kterou získal roku 1996 mistrovský titul. Poté na čas působil i v zahraničí v klubech Manchester United, Benfiky Lisabon a Lazio Řím.

fotografie: www.czech-tv.cz (upraveno)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0513 s