Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníMistři pera se dočkali!

11.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Encyklopedií není nikdy dost. V jejich pestré nabídce však dosud chyběla souhrnnější práce z oboru literární genologie a historické poetiky.

Kolektiv autorů pod vedením Dagmar Mocné a Josefa Peterky sestavil reprezentativní svazek více než sta pojednání popisujících literární druhy a žánry všech tvůrčích oborů, příznačných hlavně pro českou literaturu. Genologie jako literárně vědná disciplína vznikla až ve třicátých letech 20. století, ale teoretickou reflexí literárních druhů se zabývala již doba Platonova a Aristotelova.

Čtenář nebo student se setká s abecedně řazenými, a tím velice přehlednými, hesly vysvětlujícími jednotlivé žánry. Seznámí se s klasickou definicí pojmu, jeho českými i cizojazyčnými ekvivalenty, dozví se obecnou charakteristiku konstitutivního znaku daného žánru.

Encyklopedie je velkým přínosem pro zájemce o tento obor. Jako první přináší ucelenou strukturu literárních žánrů. Nejedná se však o slovník, tudíž neobsahuje hesla všechna (zde se otevírá možnost další práce pro autory, protože nezmapovaných žánrů je možná ještě jednou tolik). Nosné je zařazení jednotlivých žánrů do kontextu světové literatury. Důležitým počinem se stává zaměření na vývoj a pozici žánru v české literatuře. V chronologickém přehledu autoři sledují jeho předobrazy, díla zakladatelského významu, období vzestupu i útlumu. Příjemná je i ilustrativní ukázka, která prakticky uvede do podstaty žánru a kniha se tak stává i malou literární antologií. Čtenář ocení i závěrečnou bibliografii odborné literatury.

Kolektiv autorů vytvořil kompaktní, informačně obsáhlé dílo, které přivítají maturanti, studenti vysokých škol, učitelé ale i další milovníci literatury. Dostanou literárně teoretický přehled (konečně!) bez ideologické selekce, přesto zpracovaný v kulturně politickém kontextu.

Encyklopedii literárních žánrů zpracovanou kolektivem autorů pod vedením Dagmar Mocné a Josefa Peterky vydalo nakladatelství PASEKA.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Wilhelmová - 11.11.2006 - 23:09

Vida, zrovna nedavno jsem po podobne knizce marne patrala v knihovne :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0485 s