Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníOriginální dobová výpověď

10.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo má rád historii, ale netroufá si na odborné publikace, toho potěší „obrazová“ publikace Třicetiletá válka, jež je jakousi komentovanou reportáží ze zmiňovaného období. A že se stává nadmíru aktuální právě teď, na počátku listopadu? Ze školy si pamatujeme málo dat, ale 8. listopad 1620 patří mezi ty nezapomenutelné. Bitva na Bílé hoře, dle mnohých katastrofa a mindrák českého národa, živý dodnes.

Třicetiletá válka ( 1618 -1648) vyšlehla na českém území z náboženských rozporů, ale brzy zasáhla celou Evropu. Patřila k prvnímu globálnímu konfliktu, který v sobě zahrnoval i další ozbrojené střety, původně spolu nesouvisející. Po nástupu Ferdinanda II. na trůn skončila možnost smírného řešení. Čeští stavové za svého krále prohlásili Fridricha Falckého, tzv. zimního krále a pod protestantským praporem vytáhli do boje se střídavými úspěchy. Podařilo se jim ohrozit Vídeň, ale posléze jejich úspěchy slábly: " ...důchody královské jsou špatné, správa země zamotaná, všude zmatky a Augiášův chlév. Velitelé vojsk nesvorni, řevnivi, všude lakota a sobectví, vojsko znemravnělé a zkažené...“ Za této jistě neutěšené situace stavovské vojsko neodolalo pro ně překvapivému náporu Katolické ligy Maxmiliána Bavorského na pražské výšině. Zimní král vzal nohy na ramena a válka se přesunula na falcké území. Tragickou dohru v Čechách si vítěz ujít nenechal. Náboženské, politické i finanční zdecimování českých stavů zakončil demonstrativním krutým divadlem na Staroměstském náměstí v červnu následujícího roku - popravou 27 předních účastníků.

Jak pokračovala válka, co přinesla lidem na válečném poli, jak vypadala obléhaná města, vylidněné vesnice, do čeho se oblékali žoldáci na obou stranách, ale i venkovský lid v Evropě, co to byla arkebuza, galeona, jak vypadaly osobnosti konfliktu, jak psaly, čím se bavily a co po sobě zanechaly..... a mnoho dalších a dalších informací, působivě zaznamenaných na stovkách rytin přináší tato skvostná publikace. Stačí listovat a nechat se unášet jímavou atmosférou zašlých časů.

Knihu Třicetiletá válka společně upravili Petr Klučina, renomovaný historik a výtvarník Pavel Štefan. Její základ tvoří rytiny, které podávají autentické svědectví o životním stylu, reáliích a zvycích doby 17. století a plastický obraz válečného běsnění, jež mělo za následek nejen změnu na politické mapě Evropy, ale významný pokles obyvatel, ze kterého se Evropa vzpamatovávala desítky let. Mnohá sídla zanikla definitivně. V knížce nenajdeme ani řádek suchého výkladu, vše je založeno spíše na originální dobové výpovědi. Přesto nebo právě proto kniha v čtenáři zanechá nesmazatelnou stopu historického povědomí. S určitým komentářem je vhodná i pro docela malé děti, kterým její prohlížení přinese krásné chvilky s našimi dějinami a zároveň s rodiči, jichž se mohou ptát. V tomto případě se jedná o velice unikátní a inspirativní „encyklopedii“ patřící jako skvost do každé knihovny.

Knihu Petra Klučiny Třicetiletá válka vydalo již v druhém vydání nakladatelství PASEKA

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0517 s