Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníJídlo a způsoby stravování (3/6)

26.11.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Etické: zvíře má právo na život stejně jako člověk. Morální: soucit se zvířaty. Duchovní: čerstvá rostlinná syrová strava zvyšuje energetickou vibraci člověka. Fyzické: tělo masitou či jinou stravu jednoduše nesnáší. Filosofické: člověk je předurčený k rostlinné stravě. Ekologický: udržitelná situace naší Země.“

Podněty k tomu, aby člověk začal měnit svůj jídelníček, svůj způsob života a myšlení, jsou různé. Málokdy, pokud vůbec, je to pochopení rozdílu mezi všežravcem a býložravcem tak, jak jsem o tom psal.

Ona změna má různé důvody. Etické: zvíře má právo na život stejně jako člověk. Morální: soucit se zvířaty. Duchovní: čerstvá rostlinná syrová strava zvyšuje energetickou vibraci člověka. Fyzické: tělo masitou či jinou stravu jednoduše nesnáší. Filosofické: člověk je předurčený k roslinné stravě. Ekologický: udržitelná situace naší Země.

Důvodů je mnoho, ale příčina - má-li být změna úspěšná, hodnotná a trvalá - jediná: člověk intuitivně tíhne ke své přirozenosti. Ke stavu, kdy se pak skutečně bude moct věnovat svému poslání.

Změna stravy je spojená se změnou myšlení. Vzpomeňme: vědomí a tělo je 1 až 5 procenty nás, zatímco 95 až 99 procenty naše podvědomí či nevědomí a další jemnohmotná těla.

Dneska jsou všeobecně známé dva další způsoby stravování. Bezmasá (vegetarian) a rostlinná, tedy bezmasá a neživočišného původu (vegan). 1) Vegetariánství je známé snad ze všech náboženství a jeho části lze spatřit v půstech, masopustech či zákazu požívání určitých druhů masa v křesťanství, islámu i hinduismu. Zatímco Indie je známá svojí vegetariánskou tradicí, křesťanská církev jakási vegetariánská přikázání popírala či je chápala jiným způsobem. 2)

Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm. Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu.“ A stalo se tak. Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. (Gn 1, 29-31)

Dnešní vegetariánství a veganství v sobě obsahuje tepelně upravené, chemizované a rafinované potraviny. Je nutné si toto uvědomit a skutečně dodat svému tělu látky, které potřebuje. Nejen neživočišného původu, ale také pokud možno přírodní, syrové a čerstvé.

1) Vegetariánské stránky [online]. In http://www.ideon.cz/ veg/Vegetarian.cz [online]. In http://www.vegetarian.cz/
Česká společnost pro výživu a vegetariánství [online]. In http://www.csvv.cz/
Česká vegetariánská společnost [online]. In http://www.vegetarian-vegan.cz/
Server o veganství a vegetariánství [online]. In http://www.veggie.cz/
2) Krásně je tento rozpor vidět v rozmluvě Šríla Prabhupáda s kardinálem Jeanem Daniélou na téma křesťanského přikázání “Nezabiješ“, kdy se jednoznačně říká, že nezabiješ, a ne nezabiješ toho či toho. Bhaktivédanta Swami. Vědecké poznání duše. Bhaktivedanta Book Trust: Praha 1990. ISBN 80-900098-0-8. S. 154 - 157.

Zdroj fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0375 s