Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníNulový odpad

31.10.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Ve smyslu hesla „reduce, reuse, recycle“, tedy snižovat, použít opakovaně a recyklovat svůj odpad. Nulový odpad vlastně znamená, mít využití pro každou věc, jež mám či si pořizuji.“

Velice mnou pohnulo, když jsem skutečně spatřil, co se s mým odpadem, který já pohodlně vhodím do popelnice, děje na skládce. Nejde pouze o hromady odpadu a o zamořená území pro náš další život a pro další generace. Chemické procesy, jež na skládkách probíhají, produkují další jedy, jež zamořují půdu (sic poslední skládky se zakládaly na umělých nepropustných vrstvách), spodní vody a ovzduší.

S tímto vědomím, co jsem způsoboval mým odpadkovým košem, - a že v domácnosti je takovýchto překvapení více - postupně přecházím na nulový opad. Ve smyslu hesla „reduce, reuse, recycle“, tedy snižovat, použít opakovaně a recyklovat svůj odpad. Nulový odpad vlastně znamená, mít využití pro každou věc, jež mám či si pořizuji.

Šetrné zacházení s věcmi spočívá na mnoha úrovních. Přemýšlím nejen o tom, co si kupuji v obchodě, ale i o výrobě, dopravě a prodejci toho, co si kupuji. O službách, jež využívám. O prostředcích, kterými získávám své potřeby.

Dneska máme biopotraviny, ekologicky šetrné výrobky, oblečení ze surovin v bio kvalitě, nábytek z šetrně obhospodařovaných lesů. Jedná se ale také o turistiku, způsob dopravoání, využívání volného času.

Co se týče směsného odpadu, lze jej využívat několikrát do roka, pokud vůbec. Přemýšlím-li co a zda si koupím, lze vše jednoduše roztřít na plasty, papíry, sklo, kovy, hliník. Pokud stále potřebuji, tak na tetrapakové kartóny, nebezpečný odpad. Lze využít sběrné dvory, anebo raději vlastní důmysl.

A samozřejmě máme zde ještě bioodpad, jenž se krásně využije na kompostu, v domácím kompostéru, komunální kompostárně. V krajním případě mohu trénovat se svým košem na biologický odpad, jenž má odvětrávací systém a držák na kompostovací sáčky, a trpělivě vyčkat až mi můj komunální politik nechá do ulice přistavit kontejner na bioodpad.

Jedna z důležitých věcí: člověk, jenž skutečně začne žít šetrným způsobem v harmonii s přírodou a sám sebou, dojde k poznání, že změny mají velice pozitivní účinky na životní prostředí, na naši duševní vyrovnanost a že se to dokonce i „vyplatí“. Mé potřeby se snižují a ekologicky šetrné výrobky jsou účinnější

Těším se až se mé dítě bude moct věnovat smysluplnějším činnostem a poznáním a ne přemýšlet, zda si co koupit. Avšak nyní je tato činnost životně nutná. A potřebná.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Vesna - 1.11.2006 - 12:20

Žít šetrně a v harmonii s přírodou a sám sebou je
Jsem velice ráda že nacházím člověka, který krásně píše o otázkách kolem "nulového odpadu". Vše o čem autor píše je mi blízké a důvěrně známe. Souhlasím i s tím že žít šetrně se vyplatí nejen kvůli pozitivnímu dopadu na okolí a na vlastní duševní stav, ale i "finančně". Přemýšlet u nákupu vždy vede k snížení potřeb a zvýšení kvality. A za chvíli zjístite že Vaše tělo bude mnohem vděčnější za uvařene biobrambory než kdýž mu "koupite" super smažene brambůrky, tyčinky a podobné... Ne jenom že timto kupujete i zbytečny obal, ale zamyslete li se z čeho mnohé věci bývají vyrobené tak zjístite že je to vlastně jedovate! :)
Jediné na co bych chtěla upozornit autora, je že právě poznání o smysluplností šetrnosti a harmonie uvnitř a venku je vysoké stádium poznání. Já se naopak těším že moje dětí se právě těmito otázkáma (kromě jiných) budou zabývat jako se samozřejmostí, která může vést ke skutečnímu vnitřnímu klidu a moudrosti.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0337 s