Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníO malých příčinách s velkými následky

14.11.2006   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...tak zní podtitul knihy BOD ZLOMU od Malcolma Gladwella, kterou nedávno vydalo nakladatelství Dokořán. Kniha je to, jak už ostatně hrdě hlásá obálka, vskutku fascinující. Gladwell v ní brilantně rozehrává prostou myšlenku - že totiž veškeré módní trendy nebo náhlý pokles zločinnosti v NYC v 90. letech mají stejný charakter jako nemoci. Šíří se jako epidemie. Tuto myšlenku rozpracovává do nejmenších podrobností a s každou další stránkou se vám pouze víc a víc rozšiřují zorničky, jak si postupně uvědomujete zákonitosti, jež zde vysvětluje. Nudit se zaručeně nebudete. A co víc - možná se tahle kniha stane bodem zlomu i ve vašem životě.

Jsme jen lidé. Už od samotného vstupu na svět se snažíme ho pochopit. Porozumět tomu, jak funguje, jak souvisí jeho jednotlivé zákonitosti a na základě těchto vědomostí potom v životě tak či onak uspět. To proto chodíme do školy, to proto se stále ptáme "proč"? Můžeme však pokládat klasické teorie o chodu naší společnosti za ty pravé?

Možná. A možná také ne. A tak pro jistotu vezměme do rukou publikaci BOD ZLOMU od Malcolma Gladwella. Na dvou stech stranách nám autor představí průběh epidemií. Tentokrát však nebudeme číst o ptačí chřipce. Připravte se na to, že tato kniha skutečně změní váš pohled na svět. (Zlý jazyk zde jistě poznamená, že takovou moc má vlastně každá kniha. Souhlasím, ale podotýkám, že BOD ZLOMU vám výjimečným způsobem rozšíří obzory chápáním zákonitostí, které později můžete dobře uplatnit při podnikání nebo práci v reklamě.)

Pro vznik a rozvoj každé epidemie existují tři základní podmínky, které musí být splěny. Autor je definuje v kapitolách jako Zákon malého počtu, kde vysvětluje, jací lidé s kterými specifickými vlastnostmi mají na náš svět netušený vliv. Tyto lidi nazývá spojovateli, maveny a prodavači. Každý z nich disponuje souborem jedinečných vlastností klíčových pro epidemii. Další zákon pojmenovává jako Faktor chytlavosti, v této kapitole opět na konkrétních případech objasňuje, proč který výrobek propadl a naopak. Posledním zákonem je Síla kontextu, ve které nám autor představuje tzv. teorii rozbitých oken.

Samotné čtení této knihy velmi poutá. Protože autor využívá síly příkladů, čtení se jeví jako lehko přístupné a srozumitelné široké veřejnosti.

Po přečtení knihy nám už jen zbývá využít znalostí, jejím čtením nabytých a rozpoutat nějakou tu pozitivní epidemii. Koneckonců - jak praví Lao´c - Nikdo neví, kam až sahají jeho síly, dokud je nevyzkouší.

Knihu Malcolma Gladwella Bod zlomu vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2006.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Zdroj fotografie: www.dokoran.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5923 s