Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 26.9.2023, svátek má Andrea 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13519
Komentářů: 11387


MěřeníZakopáváme o ruiny dávné pýchy

15.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Za okny se brzy stmívá, fičí severák, kapky studeného deště se mění v neohrabané vločky... To se člověku skutečně nikam nechce. Uvaříme si teplý čaj, zachumláme do deky a necháme se unášet poetickými výlety.

Fascinující vyprávění historika Zdeňka Kalisty nás přivádí na české hrady v době, kdy na nich sídlili jejich šlechtičtí majitelé a tepal pulsující život středověku. Jak kamenné listy obří knihy vydávají mnohdy již zříceniny svědectví o dobách dávno zašlých, o tajemné duchovnosti našich předků. Je krásné snít spolu s autorem, když jeho lyrický jazyk tak dojemně podbarvuje religiozitu doby dnes už nepochopitelnou. Procházíme chloubou tehdejších dní, zakopáváme o ruiny dávné pýchy, hledáme historii zmizelou v hlubinách věků.

Až projdeme nakonec poutavého čtení o době, jejímž symbolem byl nedobytný kamenný hrad nad řekou či na nedostupném konci, poznáme se s rody, které tehdy formovaly nejen politiku českého státu, ale i jeho místopis. Markvartici, Rožmberkové, Jenštejnové, Švihovští, Ronovci, Buzicové vystoupili z kdysi družinické skupiny kolem panovníka, aby se vyšvihli na přední místa ve feudální společnosti. S lítostí nebo zadostiučiněním budeme svědky jejich pádů, osobních tragédií, někdy výher a opětných vzestupů.

Knížku dočteme, ale napětí, kouzlo minulosti zůstane. Protože se nejedná o klasického průvodce po hradech a zámcích, zanechá v čtenáři touhu. Neskonalou touhu objevovat, poznávat, hledat. Podívat se na autentická místa, kde se rodila naše přítomnost. Kde snila blahoslavená Zdislava z Lemberka, kde se skrýval (před ženami?) Karel IV., kde úpěli vězni z Bezdězu, kde vyrůstal Jan z Jenštejna. Jen malá ukázka, ale velká inspirace.

Zdeněk Kalista, význačný český historik, často pronásledovaný nepřízní osudu, doslova zpívá o svých milovaných hradech. Jistě by velice ocenil, kdyby se jeho kniha stala nejen osvěžující četbou, ale i inspirací, jak trávit víkendy. Výlety po stopách toho, což už neexistuje. Vnímavý člověk bude odměněn. V záblescích minulosti se mu otevře jasný průhled poznání a porozumění.Knihu Zdeňka Kalisty Cesta po českých hradech a zámcích vydalo nakladatelství PASEKA.


Zdroj fotografií hradů: archiv autorky
Zdroj fotografie obálky knihy: www.paseka.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s