Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníJakým zprávám věříme?

21.11.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Také se Vám zdá podivné, že lidé sledující nejvíce věci, kterým ani nevěří?

Lidské vědomí je plné paradoxů. Jinak totiž nelze vysvětlit tiskovou zprávu Sociologického ústavu Akademie věd, pojednávající o důvěře k hlavním zpravodajským relacím. Nejlépe, jak se dalo očekávat, z hodnocení vyšla Česká televize a její hlavní zpravodajská relace Události. Čtyři pětiny lidí se domnívají, že zprávy jsou pravdivé, ovšem z této části 41% dotázaných je nepovažuje za úplné. Nova dopadla hůře, sedm z deseti lidí se domnívá, že informace jsou pravdivé (což je zhruba o jednoho člověka méně na tázanou desítku lidí, než mají Události). Úplnost Nováckých Televizních novin popírá 54%. Zde je již schod ve veřejném mínění znatelnější. Dle obyvatel tedy Nova informuje pravdivě, ale spousty věcí nám zatají. Je to tedy stále ještě pravda?

Radikálnější jsou názory lidí, kteří se domnívají, že zpravodajství je jedna velká manipulativní lež. O ČT a Událostech si to myslí 2% národa, zatímco o Nově a Televizních novinách celých 10%! Přitom, dalo by se říci, že to bude právě TV Nova, kdo lépe zná své diváky a umí je přesvědčit, aby stáli na její straně.

Oproti tomu, Česká televize, která, jakožto veřejnoprávní médium, musí zachovávat určité dekórum, bojuje nyní s notnými zmatky za nové, digitalizaci podléhající diváky. Snaží se své Události formovat grafickou úpravou pro obecenstvo o dost mladší, než u jejích zpráv většinou sedí. Možná jí to jednou zvednou sledovanost, která zatím zaostává právě za Novou.

A to se již vracíme k podstatě onoho paradoxu: Proč má nejvyšší sledovanost zpravodajství Novy, když většina populace myslí, že je neúplné a nezanedbatelná část, že dokonce lživé? Nova má zpravodajství bulvárnější, živější, zábavnější… a jak se zdá, tak začíná být tento způsob zpracování důležitější, než samotný obsah zpráv. Bohužel.

Fotografie převzata z http://www.antirom.deKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0341 s