Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPro tuto práci by miliony dívek umřely

18.11.2006   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neboli „džob“, pro který by miliony žen vraždily. Tak zní podtitul knihy, která je předlohou ke stejnojmennému filmu – Ďábel nosí Pradu.

Mladá autorka Lauren Weisbergerová je zřejmě velkou fanynkou seriálu Sex ve městě. Její knižní prvotina Ďábel nosí Pradu se totiž odehrává v nápadně podobném prostředí jako tento úspěšný seriál.


Čerstvá absolventka prestižní vysoké školy Andy Sachsová má velký sen. Stát se novinářkou. Ovšem cesta do vysněného listu The New Yorker se neukazuje jednoduchá. Jako první pracovní příležitost se slibně vyvíjí post asistentky v módním časopise Runway. Ovšem Andy o tomto magazínu ani o jeho šéfredaktorce, pedantské Mirandě Priestlyové, v životě neslyšela. Tomu napovídá i její pracovní nasazení. Zatímco její kolegové (vychrtlé redaktorky a asistentky a homosexuální stylisté) zažívají panickou hrůzu, kdykoli se má Miranda objevit, Andy se snaží být nad věcí. Její sarkastické poznámky na snobské priority lidí, kteří se v této branži pohybují, tvoří vítané zpestření mezi pojmy „Calvin Klein“, „Ralph Lauren“, oslovení typu „zlato“ a „drahoušku“. Z tohoto stavu ji však postupně vyvádí Emily, Mirandina první asistentka, která má Andy na starosti.

Andy se postupně stává jednou ze zaměstnankyň Runwaye. Její myšlenkové pochody se ztotožňují s těmi, které chápou všichni zaměstnanci magazínu jako své vnitřní desatero. Již nepopisuje („měla jsem na sobě obyčejné semišové kalhoty a boty na podpatku“), ale přemýšlí značkově („semiš od Gucciho a vysoké hnědé boty Jimmy Choos“). Tato změna se ovšem nelíbí jejím přátelům a partnerovi Alexovi. Pracovní úspěchy klasicky narušuje krize ve vztahu a objeví se i jiný muž.

Důležitým momentem v životě Andy se stává cesta do Paříže. Tam se vydává s Mirandou poté, co Emily, která měla letět jakožto hlavní asistentka, onemocněla. Vzhledem k tomu, že Andy je v Runwayi skoro rok, může ji Miranda napsat doporučení do jakéhokoli periodika, které si Andy vybere. Ovšem záleží na tom, jak obstojí na pracovní cestě v Paříži…

Kniha věrně popisuje prostředí redakce ženského časopisu, který se zabývá tzv. haute couture (vysokou módou). Sice doufám, že v naší zemi ještě neexistuje šéfredaktorka, která by po své asistentce chtěla, aby jí zařídila let v době, kdy žádné aerolinky cesty letadlem neposkytují či jiné podobné extrémy, ale popis chodu v těchto redakcích autorka vystihla přesně. Právě popisy a sarkastické myšlenky jsou tím, co toto - pro někoho - povrchní téma činí zajímavým.


Weisbergerová Lauren, Ďábel nosí Pradu, 1. vydání, Columbus, Praha, 2006, 356 s., ISBN 80-7249-223-3.

Zdroj fotografie: vydavatelství ColumbusKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s