Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníKonečně vím, jaký byl

22.11.2006   Radka Zadinová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

14. listopadu 2006 od 20,00 hodin proběhl v kavárně „Obratník“ večer věnovaný Karlu Hynkovi Máchovi, který pořádala šéfredaktorka webmagazínu Rozhledna Martina Bittnerová ke Dni poezie. Jako hosty si přivedla recitátorku Janu Rubešovou, též jednu z externích redaktorek Rozhledny, a muzikanta Zbyňka Zemana.

Už prostředí nenápadné, téměř dobové kavárny slibovalo hezký zážitek. Kavárna na rohu ne příliš frekventované, tiché ulice, která jako by vystoupila z dávné minulosti, při prvním pohledu splnila přesně to, co jsem čekala. Komorní náladu podporovala i tlumená světla, zaměřená na ty, jež nás pořadem provázeli.

Co říct z pohledu diváka? Zcela jistě to, že všichni tři účinkující mají můj obdiv. Ono jen tak si stoupnout před diváky, ať sebelíp připravení, vyžaduje velký kus odvahy, kterou na příklad já v sobě nemám. To, že nás Martina Bittnerová seznámila s nepříliš známou částí života snad nejznámějšího českého básníka K. H. Máchy nekomplikovanou, běžnou mluvou, jako by si s námi téměř povídala při hrnku kávy, určitě zapůsobilo víc, než kdyby nám tzv. „přednášela“. Za sebe mohu říci, že mě tímto způsobem vtáhla do života K. H. Máchy přesvědčivěji, než kdyby jen přednesla fakta, o nichž široká veřejnost zcela jistě mnoho netuší.

Snad každý zná básnickou sbírku „Máj“, která básníka proslavila, ale málokdo může říct, že toho ví o jeho životě víc, než několikrát zmiňovaná Martina Bittnerová. Stydím se přiznat, že před tímto večerem jsem o tomto spisovateli věděla jen málo. Den Mága, jak se celý pořad nazýval, mi ho odhalil takového, jaký skutečně byl – ne příliš tolerantní, domýšlivý, egoistický, ale možná i nešťastný, přelétavý od jednoho milostného ztroskotání k druhému, toužící a hledající – ovšem co, to zřejmě nevěděl ani on sám.Zdroj fotografií: fotogalerie Rozhledny


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 23.11.2006 - 7:31

Máchovský večer hodnotím velmi kladně, a to nejen díky zajímavému obsahu. Přesvědčivý projev Martiny Bittnerové mě přivedl k úvahám o smysluplnosti čteného slova, které díky své monotónnosti neudrží plnou divákovu pozornost déle než pár minut.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0366 s