Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníSvětýlka Vánoc v ulicích měst

11.12.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vánoce jsou vnímány rozporuplně. Jedni je milují pro jejich jedinečnou atmosféru a tradice, druzí prožívají jejich duchovní význam a někteří je příliš v lásce nemají. Tyto svátky můžeme chápat z mnoha úhlů pohledu - ať už jako slavnost komerce, lásky, rodiny, narození Ježíše Krista nebo jen jako pár dnů volna. Hlavním oslavám, které u nás připadají na 24. prosince, předcházejí dlouhé přípravy. A to nejen v domácnostech, ale také na ulicích. Přibližně měsíc před Štědrým večerem se slavnostně rozsvící vánoční strom na nejdůležitějším náměstí a ulice prozáří tisíce malých žároviček.

Města získávají jedinečnou tvář, viditelnou jen po krátké období roku. Po setmění se rozzáří tisíci světel nejdůležitější ulice, obchodní centra i stromy. Vzniká neopakovatelná kulisa při troše fantazie prodchnutá oním jedinečným aroma Vánoc, které, ač do značné míry skutečně obchodníky přeměněné do zběsilého úprku za nákupy, si přesto dokáže pro většinu lidí zachovat onoho slavnostního ducha.

Rockefeller Center, NYC

Obchodníci to s námi obyčejnými smrtelníky ostatně taky pěkně umí. Vánoční zboží se na pultech obchodů začíná pomalu ale jistě objevovat již v září a podíl prodejní plochy, zastavěné "skvělými vánočními nabídkami", plyšovými slony a "největšími hity pod stromeček" se s blížícími se Vánocemi úměrně zvyšuje. Každý centimetr regálů je přesně rozplánován a s pomocí odborníků na psychologii reklamy a chování lidí při nákupech detailně přichystán jako síť, do které se téměř jistě chytíme. Přemýšleli jste například nad tím, proč jsou malé půllitrové lahve ve většině obchodů blíž k pokladnám, než jejich litrové sestřenice?

Staroměstské náměstí, Praha

Pryč ale od nástrah obchodníků. Každá světová metropole si dává na svém "vánočním looku" velmi záležet a tak se města tradičně proměňují ve velkolepou přehlídku okázalé krásy, hraničící někdy až se špatným vtipem. Při pochůzkách za vánočními nákupy si v přeplněných centrech můžeme často vánoční výzdobou značně zpříjemnit náladu, pokud tedy chceme a na moment si rovzpomeneme na své pocity z dětství, kdy to všechno viděno našima očima působilo mnohem zářivější a větší, než dnes.

Londýn
 
Vánoce by měly být svátky klidu, kdy má každý moment výjimečný zvuk, význam a barvu, momenty, kdy se vracíme zvenku do příjemně vyhřátých domácností, kde na nás čekají naši nejbližší, snad navždy zůstávají tím nejlepším pocitem Vánoc. A slavnostně vyzdobené ulice nám mají připomínat onu výjimečnost a dokreslovat sváteční atmosféru v našich duších.

Zdroje fotografií: geraldbrimacombe.com, news.bbc.co.uk, coopbreaks.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s